Zarządzanie zasobami, a nowoczesne technologie w biurze

Chyba wszyscy doskonale wiedzą, że za sukcesem przedsiębiorstwa zawsze stoją ludzie. To właśnie dzięki ich wykształceniu, kreatywności i zapałowi do pracy firmy mogą rozwijać się oraz zwiększać swój potencjał. Niezależnie od branży czy wielkości organizacji w zarządzaniu zasobami coraz częściej wykorzystuje się nowoczesne technologie. Z jednej strony stanowią one nie lada wyzwanie, natomiast z drugiej pozwalają na zdobycie przewagi konkurencyjnej. Sprawdź, jakie innowacyjne rozwiązania mogą wspierać procesy HR.

Technologiczna rewolucja w miejscach pracy

Współczesne przedsiębiorstwa ulegają przeobrażeniom nie tylko ze względu na postęp technologiczny, ale także z tego powodu, że na rynek pracy wkraczają osoby urodzone po roku 1990. Są to ludzie, którzy nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez dostępu do najnowocześniejszych technologii, a świat wirtualny ma dla nich niemalże tak samo ważne znaczenie, jak realny. Nic więc dziwnego, że takie osoby oczekują od pracodawcy zapewnienia innowacyjnych narzędzi, które usprawnią, chociażby nawiązywanie kontaktów z potencjalnymi klientami, czy współpracę z innymi pracownikami.

Jedną z nowoczesnych technologii wspomagających realizację codziennych obowiązków i zarządzanie zasobami, są rozwiązania w chmurze takie jak, chociażby UCaaS. Rozwiązanie to łączy w sobie funkcjonalności, które umożliwiają pracownikom kontaktowanie się wewnątrz przedsiębiorstwa, pozwalając na bieżąco reagować na polecenia nawet w zespołach składających się z kilkudziesięciu pracowników.

przechowywanie danych w chmurze

Innym nowatorskim rozwiązaniem coraz powszechniej wykorzystywanym w polskich firmach są wideokonferencje. Tego typu narzędzia doskonale sprawdzają się przy prowadzeniu szkoleń, w procesach rekrutacji, a także w rozmowach z klientami. Coraz częściej w zakładach pracy używa się też rozmaitych aplikacji mobilnych, służących nie tylko do kontaktu, ale także do bezpośredniego drukowania dokumentów z telefonów czy modyfikowania poziomu natężenia oświetlenia.

Nowoczesne technologie do zarządzania biurami

W dobie postępującej cyfryzacji oraz prężnego rozwoju przedsiębiorstw, coraz większe znaczenie wydają się mieć także innowacyjne rozwiązania dedykowane do zarządzania powierzchnią biurową. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w najbliższej przyszłości w niektórych firmach znikną tradycyjne biurka. Może tak się stać nie ze względu na przestrzeń, ale zdrowie pracowników. Co to dokładnie oznacza? Coraz większa liczba przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że hałas jest czynnikiem, który nie tylko utrudnia skupienie się na zawodowych obowiązkach, ale także może zagrażać zdrowiu. Regularne i wielogodzinne przebywanie w hałasie może powodować:

  • zmęczenie i spadek wydajności,
  • przewlekły stres,
  • osłabiony czas reakcji,
  • częściowe lub całkowite osłabienie słuchu,
  • szumy uszne w postaci drażniącego dźwięku słyszanego nawet w ciszy,
  • zaburzenia układu nerwowego,
  • przyspieszenie procesu starzenia.

wideokonferencje w biurze

Coraz więcej pracodawców decyduje się rozwiązać ten problem, stosując w biurach nowoczesne budki akustyczne. Są to specjalne dźwiękoszczelne kabiny, które są projektowane w ten sposób, aby umożliwiać osiągnięcie pożądanej ciszy, a co za tym idzie, ułatwić pracownikom koncentrację i skupienie się na wykonywanych zadaniach. Biurowa budka telefoniczna doskonale spełni swoją funkcję w szczególności na otwartej przestrzeni, a więc tam, gdzie wykonywanie pracy utrudniają rozmowy, telefony, urządzenia biurowe itp. Te nowatorskie meble powodują, że zarządzanie powierzchniami biurowymi jest łatwiejsze, a wykonywanie codziennych obowiązków zawodowych wydajniejsze i przyjemniejsze.

W obliczu nowoczesnych technologii biura stają się także coraz bardziej mobilne, co jest związane z faktem, że coraz większa liczba pracowników pracuje z więcej niż tylko z jednego miejsca.

Podsumowanie

Przedsiębiorstwa korzystające z nowoczesnych rozwiązań do zarządzania zasobami w najbliższej przyszłości mogą całkowicie zdominować rynek. Będzie to związane nie tylko z dynamicznym rozwojem cyfryzacji, ale także ze wspomnianym już wyżej pokoleniem młodych osób, które wręcz wrosło w technologię.