Z czym pracownicy utożsamiają komfort w biurze?

Praca umysłowa, mimo że z pozoru fizycznie lekka, jest bardzo wymagająca dla naszego organizmu. Wiele godzin spędzonych w skupieniu, w pozycji siedzącej często wywołuje stres i zmęczenie, które nie są obojętne dla naszego zdrowia. Dlatego tak bardzo ważne jest zaadaptowanie środowiska pracy w taki sposób, aby każdy użytkownik biura czuł się w nim komfortowo. Na jakie czynniki należy zwrócić szczególną uwagę?

Cisza i spokój

Aby móc skoncentrować się na realizowanym zadaniu, niezbędna jest cisza, nadmierny hałas wywołuje u nas stres i zmęczenie. Szczególnie skarżą się na to pracownicy open space'ów, czyli wspólnej powierzchni, na której pracuje nawet kilkadziesiąt osób. Pracodawcy chcący zwiększyć produktywność podwładnych chętnie wykorzystują specjalne budki telefoniczne do biur. Wbrew nazwie nie znajdziemy w nich aparatu do wykonywania rozmów, a wygodne siedzisko i biurko, przy którym można spokojnie pracować. Wnętrze jest całkowicie wyizolowane akustycznie, dzięki czemu może też służyć jako pomieszczenie do wykonywania tzw. calli, które nie będą zakłócać spokoju współpracowników. Dzięki niewielkiej powierzchni budki mogą być wykorzystywane praktycznie w każdym wnętrzu, stanowiąc idealną alternatywę dla wydzielonych pomieszczeń do rozmów telefonicznych. Akustyczne budki do biura dostępne są też wersjach dla dwóch osób, będąc doskonałym rozwiązaniem na negocjacje biznesowe z dala od zgiełku.

Wygodny fotel

Siedzący tryb życia jest obecnie uznawany za jeden z groźniejszych dla naszego życia czynników, mających wpływ na powstawanie wielu chorób, w tym problemów z kręgosłupem. Oczywiście pracownicy umysłowi nic nie poradzą na to, że w pracy głównie siedzą przy biurku, jednak dzięki odpowiedniemu fotelowi można zmniejszyć ryzyko wystąpienia bólu pleców. Podstawową funkcją, w jaką powinien być zaopatrzony wygodny mebel, będzie regulacja wysokości siedziska, taki fotel będzie dobrze służyć osobie każdego wzrostu. Ważne jest też, aby wybrany model umożliwiał wybór stopnia odchylnia do tyłu, a także zaopatrzony był w podłokietniki. Nie można też nie doceniać roli, jaką w meblu pełnią kółka, umożliwiając szybką zmianę pozycji i zwiększając mobilność.

Odpowiedni wystrój

Oczywiście nie da się zaadaptować przestrzeni biurowej w taki sposób, aby aranżacja odpowiadała estetyce każdego z użytkowników. Jednak to, jakie barwy wykorzystamy do malowania ścian czy dekoracji ma bardzo duży wpływ na samopoczucie i efektywność pracowników. Ściany biur powinny być pokryte farbami o jasnych, ciepłych odcieniach, niewyróżniających się zbyt dużym natężeniem barw. Taka kolorystyka sprawia, że pomieszczenie staje się dla pracowników bardziej przytulne oraz schludne, co skutecznie zwiększa ich aktywność. Odradza się również malowania całych ścian na kolory ciemne oraz jaskrawe, pierwsze wywołują w nas smutek i uczucie przytłoczenia, z kolei drugie obniżają dekoncentrację. W przypadku pomieszczeń o większej powierzchni np. open space, należy wystrzegać się malowania całości na jeden kolor. Na pojedynczych fragmentach ścian należy nanieść farbę o kolorze zbliżonym do dominującego, jednak ciemniejszym o kilka tonacji.

Dodatkowe udogodnienia

Na obraz idealnego, komfortowego biura składa się jeszcze wiele innych czynników. Nie bez znaczenia będzie temperatura powietrza, szczególnie w trakcie upalnych dni. Najlepiej sprawdza się klimatyzacja, którą można nastawić na dogodną temperaturę. Należy tylko uważać, żeby nie wychłodzić zbytnio biura, po wyjściu na gorącą ulicę może to prowadzić do przeziębień. Nie bez znaczenia będzie również to, w jaki sposób zaaranżowana jest kuchnia, z której korzystają pracownicy. Standardem jest, aby w takim miejscu znalazła się mikrofalówka i lodówka, a także ekspres do kawy, lub chociaż czajnik do podgrzewania wody. Dużym udogodnieniem i dobrym sposobem na czystość będzie zainwestowanie w zmywarkę do naczyń. Warto też zastanowić się, czy nie znajdziemy w biurze osobnej przestrzeni, którą można by było przeznaczyć na salę rozrywki dla pracowników. Duże firmy z branż kreatywnych coraz częściej udostępniają swoim podwładnym konsole do gier, telewizory czy stoły do piłkarzyków. Kilkanaście minut spędzonych na takiej zabawie pozwoli skutecznie się zrelaksować i nabrać nowej energii do pracy.