Wentylacja biura. O czym musisz pamiętać?

Odpowiednia wentylacja to jeden z kluczowych elementów bezpiecznego i higienicznego środowiska pracy. Od jakości powietrza we wnętrzu zależy nie tylko zdrowie, ale także jakość wykonywanych obowiązków. Czym jest rekuperacja i czy opłaca się ją wybrać? Na co zwracać uwagę? Na te oraz inne pytania odpowiemy poniżej. Zapraszamy!

Jakie warunki należy zapewnić w miejscu pracy

Kodeks pracy jasno określa warunki, jakie pracodawcy powinni zapewnić swoim zespołom. Każda branża ma swoją specyfikę, którą uwzględniają przepisy BHP. Kluczowym pojęciem jest „ergonomia”, rozumiana jako dostosowanie otoczenia do wymogów fizjologicznych, psychicznych i społecznych człowieka. Oprócz wygodnego krzesła i biurka liczy się także jakość i temperatura powietrza, którym pracownik oddycha. Według przepisów wentylację mechaniczną lub grawitacyjną trzeba zapewnić wszędzie tam, gdzie nie ma okna lub nie można go otworzyć. Druga część paragrafu dodaje, że odpowiedni system należy zamontować tam, gdzie wymiana powietrza konieczna jest ze względów:

 • bezpieczeństwa,
 • zdrowotnych,
 • technologicznych.

W teorii w niektórych małych biurach z dostępem do okien nie trzeba zapewniać dodatkowych sposobów na wietrzenie pomieszczeń. Jednak z różnych przyczyn to inwestycja, która bardzo się opłaca. Dlaczego?

Rozwiązania dostępne na rynku

W zależności od rodzaju wybranej przez Ciebie wentylacji oszczędność będzie albo widoczna na pierwszy rzut oka na rachunku za ogrzewanie, albo bardziej ukryta. Rozróżniamy trzy najpopularniejsze rozwiązania:

 • grawitacyjne, czyli naturalne,
 • mechaniczne wywiewne,
 • mechaniczne nawiewno-wywiewne z odzyskiem ciepła (tzw. rekuperacją).

W dwóch pierwszych przypadkach korzyścią jest nieprzerwana wymiana powietrza, która pomaga:

 • być lepiej dotlenionym, a zatem wydajniej pracować,
 • unikać podrażnienia gardła i nosa,
 • zapobiegać powstawaniu alergii,
 • zmniejszyć ryzyko chorób górnych dróg oddechowych,
 • zapobiegać tworzeniu się grzybów i pleśni na ścianach.

Pamiętaj, że system grawitacyjny działa sprawnie wyłącznie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Montaż specjalnych wiatraków umożliwia obejście tego problemu. Dlatego też każda nasza biurowa budka telefoniczna wyposażona jest w specjalny mechanizm. Rozwiązania te przekładają się na zmniejszenie liczby dni, jakie personel spędza na zwolnieniach lekarskich. Jakie dodatkowe korzyści daje rekuperacja?

Czy warto postawić na rekuperację

Ten system wentylacji wyposażony jest w dodatkowe urządzenie do odzysku ciepła. W praktyce oznacza to, że wypychane na zewnątrz powietrze oddaje swoją temperaturę temu, które wciągane jest do środka. Pracownicy otrzymują porcję świeżego tlenu, a pomieszczenie naturalnie się nagrzewa. Dzięki temu z kaloryferów można korzystać w mniejszym zakresie (lub wcale), a to z kolei przekłada się na ograniczenie kosztów eksploatacyjnych.

W zimne miesiące nie jest konieczne częste otwieranie okien. Zapobiega to niepotrzebnemu wyziębieniu i tym samym jest to ważny element profilaktyki chorób. Rekuperacja umożliwia też chłodzenie i filtrowanie powietrza. Tę korzyść szczególnie docenią wszyscy alergicy, którzy nie będą musieli wpuszczać do biura pyłków stanowiących wiosną prawdziwą zmorę.

Pamiętaj o serwisowaniu!

Dla sprawnego działania urządzeń wentylacyjnych konieczne jest ich regularne serwisowanie. W określonych przepisami odstępach czasowych powinieneś:

 • wymienić filtry powietrza,
 • przeprowadzić regulację oraz konserwację systemu.

Upewnij się, że zaplanowałeś wizyty profesjonalnych firm, które zadbają dla Ciebie o sprawną cyrkulację powietrza. Zanieczyszczone wiatraki lub kratki wentylacyjne gromadzą niebezpieczne dla zdrowia drobnoustroje chorobotwórcze. Stan urządzeń przełoży się bezpośrednio na zdrowie i dobre samopoczucie Twoich pracowników.

Zadbaj o komfort swoich pracowników!

Jako firma projektująca i wytwarzająca telefoniczne budki akustyczne, doskonale rozumiemy, jak ważne jest zapewnienie odpowiedniej wymiany powietrza w miejscu pracy. W naszych produktach znajdziesz szereg udogodnień, które sprawiają, że każda jedno- i dwuosobowa budka do biura to komfortowa przestrzeń. Umożliwia ona wygodne i bezpieczne realizowanie powierzonych zadań. Zobacz naszą ofertę!