Trendy w projektowaniu oryginalnych miejsc pracy

Polak statystycznie spędza w pracy przeciętnie ok. 8 godzin dziennie. Na efektywność jego działań wpływa wiele czynników. Jednym z nich, co się coraz powszechniej dostrzega, jest samo środowisko, w jakim przebywa, a co za tym idzie, odpowiednia aranżacja biurowych wnętrz. O pracownika należy zadbać w wielu aspektach. Udogodnienia w wykonywaniu codziennych obowiązków zwiększają poziom aktywności oraz zmniejszają czynniki stresogenne. Jakie są najpopularniejsze trendy w projektowaniu miejsc pracy?

Ergonomia i ciekawy design

Współczesna aranżacja biura ma nie tylko na celu zapewnienie wygody i funkcjonalności, ale w dużej mierze stawia na estetykę. Nowoczesne meble o ciekawej kolorystyce to wisienka na torcie projektantów wnętrz. Wyzwań, które sobie stawiają, jest znacznie więcej. Zaczyna się od samego projektu przestrzeni. Nie chodzi tylko o tzw. open space, ale o tworzenie cross-workingu, czyli zadbanie o to, aby pracownicy z różnych działów dzielili ze sobą ową przestrzeń i mogli dzięki temu wchodzić ze sobą w interakcje.

Jednocześnie dobrze postawić na miejsca, które pozwolą na zebranie myśli, czy przeprowadzenie rozmowy telefonicznej z klientem w spokojnych warunkach. Doskonale sprawdza się w tym celu biurowa budka akustyczna. Element hałasu niwelują także ścianki działowe, czy panele akustyczne. Jednak, gdy istnieje potrzeba, aby dwie osoby skoncentrowały się na określonym zadaniu, dobrze postawić na  budkę akustyczną typu Big Hauz, która pozwoli odbyć naradę w bardzo komfortowych warunkach. Dzięki temu łatwiej o ducha współpracy, inspirację, dzielenie się wiedzą, sprawną wymianę informacji oraz przyjazną, bardziej rodzinną atmosferę.

Efekt wow

Dzisiejsze biurowce, zwłaszcza należące do korporacji, robią ogromne wrażenie. Są urządzone bardzo gustownie – często nie przypominają tradycyjnych miejsc pracy. Zwykle można spotkać wydzielone strefy relaksu z przytulnymi, kolorowymi sofami i pufami a każde pomieszczenie zaskakuje zastosowaniem różnych faktur. Możemy spotkać modne ściany dekoracyjne obłożone betonem architektonicznym, oryginalne oświetlenie, a także tak innowacyjne pomysły, jak mech na ścianie, elementy wykonane z naturalnego drewna, czy pluszowe dywany.

Tego typu zastosowania nie tylko pozwalają poczuć się bardziej jak w domu, ale również dzięki swojej wizualnej atrakcyjności mogą sprzyjać kreatywnemu myśleniu i lepszemu samopoczucie. Często mają też walory akustyczne i wyciszające, choć fani minimalistycznego, ale jednocześnie zwracającego na siebie uwagę designu, docenią budki telefoniczne do biura, które intrygują wyglądem i zachęcają do częstego korzystania. W nowoczesnych miejscach pracy nawet toalety robią wrażenie. Czasem przypominają małe SPA, prezentując się naprawdę ekskluzywnie.

Co z zielenią?

Zielony uchodzi za kolor, przy którym najłatwiej odpocząć. Ma kojące właściwości, pozwala się wyciszyć i uspokoić. Dobrze zatem postawić na zielone elementy aranżacyjne – czy to w dodatkach dekoracyjnych, czy jako elementy na ścianie. Istotna jest także biurowa roślinność. Tradycyjne paprotki odeszły co prawda do lamusa, ale dalej warto stawiać na kwiaty doniczkowe w modnych osłonkach. Pamiętajmy o tym, że rośliny pochłaniają ciepło od urządzeń elektronicznych, co korzystanie wpływa na nasze zdrowie. Patrzenie na nie pobudza kreatywność i zmniejsza stres i stan napięcia nerwowego. To wszystko sprawia, że pracownik może być bardziej efektywny, a co za tym idzie – zadowolony ze swojej pracy. Jak widać, projektowanie wnętrz biurowych wymaga dziś odpowiedniej strategii, wyobraźni oraz wyczucia stylu, a także znajomości psychologii.

Wygląd biura powinien być przemyślany i jak najbardziej dostosowany do pracowników. Pamiętać należy przede wszystkim o mobilności. Pomogą w tym również biurka z regulowaną wysokością i wszelkiego rodzaju systemy modułowe. Ważne jest również to, aby przestrzeń była na tyle otwarta, a także przejrzysta, aby była łatwa do ewentualnego przearanżowania – w dobie elastyczności zadań i zmian personalnych w teamach jest to bardzo istotne.