Trendy w projektowaniu biur na rok 2020

Wraz z nowym rokiem wielkimi krokami nadchodzą też zmiany w aranżacji wnętrz. Dotyczy to zarówno przestrzeni prywatnych, jak i publicznych – w tym biur. Rośliny, inne barwy, dźwiękoszczelne budki... Co jeszcze przyniosą najbliższe miesiące, jeśli chodzi o projektowanie miejsc pracy? Zobacz nasze podsumowanie!

Wielki powrót do natury – również w przestrzeniach biurowych!

Nadchodzące miesiące zwiastują przede wszystkim zwrot w kierunku rozwiązań, inspirowanych naturą. Drewniane elementy mebli? Jak najbardziej. Barwy, kojarzące się z przyrodą? Oczywiście – i to nie tylko w domach! Królować będą ciepłe kolory – brązy, pomarańcze, zielenie. Nie zabraknie też inspiracji innymi żywiołami. Barwą roku 2020 według Pantone będzie klasyczny niebieski. Tymczasem prognozujące trendy WGSN za kolor najbliższych 12 miesięcy uznało... neonowy miętowy! Cóż, połączenie tego ostatniego z barwą naturalnego drewna da naprawdę ciekawy efekt!

Nie można też zapomnieć o roślinach. Obecnie odchodzi się od minimalistycznych, sterylnych i chłodnych biur. Zieleń króluje także w przestrzeniach pracy! Odpowiednio dobrane gatunki nie tylko będą stanowiły urozmaicenie i ozdobę biurowych przestrzeni, ale też:

  • pozwolą pracować w mniejszym stresie (patrzenie na zieleń odpręża!),
  • pomogą w oczyszczaniu powietrza z wielkomiejskiego smogu,
  • pozytywnie wpłyną na samopoczucie pracowników – w końcu rośliny produkują tlen.

Warto pomyśleć więc nie tylko o donicach z dracenami i innymi popularnymi gatunkami, ale też o nowoczesnych konstrukcjach w postaci ogrodów wertykalnych. Może zatem ściana roślin w chill zone? Twoi podwładni będą zachwyceni!

Ergonomia pracy

Samo to pojęcie nie jest niczym nowym. Jednak wiele rozwiązań, wprowadzanych obecnie w nowoczesnych firmach, to swego rodzaju ergonomiczne innowacje. Te korporacje, które już je wdrożyły, są uważane za postępowe i dbające o swoją załogę. O czym mowa? Cóż, w dobie pracy na open space bardzo przydatną instalację w biurze stanowią kabiny dźwiękoszczelne. Czym one są? To niewielkie budki, w których można przebywać, gdy chce się odciąć od panującego dookoła zgiełku czy szumu. Wewnątrz kabiny akustycznej znajduje się siedzisko wraz z blatem, co pozwala na wygodną pracę. Ponadto wnętrze jest klimatyzowane i oświetlone.

Oczywiście ergonomia dotyczy także stanowisk pracy poszczególnych osób. Regulowane biurka, umożliwiające pracę nawet na stojąco, są coraz częściej spotykane w firmach. Natomiast wygodne, pozwalające zadbać o kręgosłup krzesła, to już standard. Ciekawe jest również podejście do projektowania poszczególnych pomieszczeń. Meble są często mobilne, co pozwala na sterowanie funkcjonalnością biurowych wnętrz. Przykładowo, jadalnię można w razie potrzeby sprawnie przekształcić w salkę warsztatową!

Pracownik i jego komfort przede wszystkim

Biura przyszłości to przestrzenie, nastawione na człowieka. To miejsca, w których przebywa się z chęcią i w których można poczuć się naprawdę dobrze. Firmy coraz bardziej zaczynają to dostrzegać! Ich właściciele wiedzą, że przyjazna przestrzeń pracy to coś, co przyciąga kandydatów na stanowiska i co sprawia, że ludzie starają się o pracę w danym miejscu. Dlatego w miejscach takich nie brakuje:

  • wspomnianych już nawiązań do natury,
  • kącików relaksu, wyposażonych w wygodne pufy czy fotele,
  • ciepłego oświetlenia, które nie męczy oczu pracowników biurowych,
  • dobrze wyposażonego i zaopatrzonego aneksu kuchennego,
  • kącika czytelniczego/biblioteczki z branżowymi czasopismami i książkami,
  • rozwiązań świadczących o tym, że firma jest proekologiczna – m.in. materiałów pochodzenia recyklingowego.

Jeżeli zatem chcesz uchodzić za nowoczesnego, dbającego o swych podwładnych pracodawcę – działaj! Zainspiruj się trendami na rok 2020. Może zatem zainwestujesz w ergonomiczne budki dźwiękoszczelne? A może przemalujesz ściany na cieplejsze barwy, umieścisz na jednej z nich ciekawą fototapetę i poustawiasz więcej roślin w biurze?

Zainteresował Cię aspekt kabin akustycznych do biur? Zapraszamy do kontaktu! Projektujemy i dostarczamy takie budki na indywidualne zamówienie. Wybierz więc kolory, odpowiadające panującym trendom i wpasowujące się w wystój pomieszczeń w Twojej firmie!