Sprawdzone rady, jak zadbać o zdrowie w pracy

Stres, długie godziny spędzane przed monitorem komputera, brak ruchu – to najczęstsze czynniki wpływające na pogorszenie się zdrowia fizycznego oraz psychicznego. By utrzymać organizm w dobrej kondycji i tryskać energią każdego dnia, warto nauczyć się odpowiednio dbać o zdrowie w pracy. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, co robić, aby mieć większą motywację do działania i wypełniania obowiązków zawodowych. Zapraszamy!

Dobra atmosfera w biurze to przepis na sukces

Pracodawcy, którzy chcą zbudować efektywny zespół doskonale wiedzą, jak ważne jest zapewnienie pracownikom dobrej atmosfery. Problemy zdrowotne kadry wiążą się z szeregiem niedogodności, spośród których można wymienić, chociażby, długotrwałe zwolnienia lekarskie czy wzrost kosztów pracy. Dlatego coraz większy nacisk kładzie się na strefy relaksu, pokoje snu oraz wiele innych udogodnień mających na celu zatrzymanie pracowników na dłużej. Ciekawym trendem, jaki obecnie obserwujemy, jest też eliminowanie hałasu, który:

  • wykazuje negatywny wpływ na funkcjonowanie mózgu,
  • przyczynia się do spadku wydajności i zaangażowania w realizowane zadania,
  • powoduje zmęczenie i trudności z koncentracją,
  • zwiększa ryzyko chorób ośrodkowego układu nerwowego.

Dzięki odpowiednim rozwiązaniom praktycznie w każdym miejscu pracy można zmniejszyć poziom uciążliwych dźwięków. W tym celu została zaprojektowana biurowa budka akustyczna pozwalająca odciąć się od niesprzyjających warunków otoczenia. W jej wnętrzu można uzyskać ciszę i spokój, które są niezbędne do komfortowej pracy, przeprowadzenia ważnej rozmowy telefonicznej czy krótkiego zregenerowania sił. W ofercie Available znajduje się między innymi nowoczesna kabina dźwiękoszczelna The Con, która może być z powodzeniem wykorzystywana zarówno w przestrzeni biurowej, jak i publicznej. Minimalistyczny design sprawia, że można ją wkomponować w wystrój każdego pomieszczenia, zapewniając pracownikom dogodne warunki do odcięcia się od hałasu panującego na zewnątrz. Wyeliminowanie gwaru to jednak jeszcze nie wszystko. Poniżej znajdziesz trzy sprawdzone rady, które umożliwią Ci zadbanie o właściwe funkcjonowanie organizmu w pracy.

1. Zadbaj o zdrowe posiłki

Specjaliści do spraw żywienia nie mają wątpliwości. Właściwie zbilansowana dieta ma duży wpływ na wyniki osiągane w pracy. Dlatego, jeśli chcesz zyskać energię i uniknąć trudności z koncentracją, zwróć uwagę na to, co jesz. Wyeliminuj z jadłospisu popularne biurowe przekąski, jak drożdżówki i batony, które poza węglowodanami nie dostarczają organizmowi żadnych składników odżywczych. Zastąp je świeżymi owocami, warzywami, a także orzechami.

2. Znajdź chwilę wyciszenia

By utrzymać zdrowie i nie dać się stresowi, bardzo ważne jest także dbanie o organizm pod względem psychicznym. Nawet jeśli w Twoim miejscu pracy nie zamontowano biurowych budek akustycznych, warto byś znalazł przestrzeń, w której będziesz mógł chwilę się wyciszyć. Możesz też sięgnąć po różne metody relaksacyjne takie jak np. medytacja, ćwiczenia jogi czy trening oddechowy. W trakcie relaksu staraj się nie myśleć o tym, co masz jeszcze zrobić. Ważne jest, abyś maksymalnie oderwał się od rzeczywistości.

3. Rusz się sprzed ekranu

Badania dowodzą, że pracownicy aktywni fizycznie są bardziej produktywni. I wcale nie mówimy tutaj o sporcie wyczynowym. Jeśli tylko masz taką możliwość, wykorzystaj przerwę w pracy np. na kilkunastominutowy spacer. W ten sposób dotlenisz organizm, usprawnisz przepływ krwi, a także utrzymasz kondycję i dobre samopoczucie. Chodzenie jest ćwiczeniem numer jeden dla wszystkich osób, które spędzają wiele czasu przed komputerem.

Pamiętaj o higienie pracy!

Długotrwała praca przed ekranem może niekorzystnie odbić się zarówno na zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym. W celu zminimalizowania ryzyka wielu chorób dobrze zorganizuj swoje stanowisko komputerowe. Zwróć uwagę, aby plecy były wygodnie oparte, monitor był oddalony od Ciebie na odległość wyciągnięcia ręki, a światło padało z boku, nie powodując odblasków męczących wzrok. Dzięki temu Twój organizm pozostanie w dobrej kondycji przez długi czas, a Ty będziesz mógł skupić się na efektywnej pracy.