Profesjonalnie czy przytulnie? Jakie kolory ścian warto zastosować w biurze?

Jaką rolę odgrywa kolorystyka w biurze? Badania jednoznacznie wskazują, że barwy mogą motywować i zwiększać koncentrację lub rozpraszać. Dowiedz się, jakich odcieni unikać, a jakie warto uwzględnić w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy.

Jak kolory wpływają na samopoczucie?

Otaczające nas barwy w oczywisty sposób kształtują nasze samopoczucie. Inny nastrojem cieszysz się, gdy dzień wypełnia ciepłe żółte światło słońca i zieleń liści, a innym wtedy, gdy świat pokrywa biały śnieg i spowija szary dym z kominów. Kolory mają moc podnoszenia i obniżania poziomu energii.

Wpływ danej barwy będzie zależał od jej intensywności i tonacji. Przykładowo granatowy kojarzy się z profesjonalizmem i precyzją, a jasny pastelowy niebieski z nowością i wolnością. Oba dobrze sprawdzą się w biznesach z sektora technologicznego, jednak ten pierwszy będzie działał stabilizująco, a drugi inspirująco.

Czy wystrojem wnętrza da się wpływać na efektywność? Okazuje się, że tak. Również z tego względu naszym klientom oferujemy możliwość personalizowania kabin dźwiękoszczelnych do biura dostępnych na avaliable.pl. Aby perfekcyjnie wpisywały się one w koncepcję aranżowanej przestrzeni i wzmacniały pożądany efekt. Poniżej przyjrzymy się bliżej zagadnieniu wpływu barw na motywację.

By efektywność rosła… Kolory idealne do biura

Wydajność dla różnych branż oznacza coś zupełnie innego. W firmie księgowej efektywnie pracować będą osoby, które mogą się skupić, natomiast agencji kreatywnej zależeć będzie na zwiększeniu kreatywności i dodaniu energii.

Paletę kolorystyczną biura należy wybierać właśnie pod kątem charakterystyki wykonywanych zadań. Ogólna zasada brzmi – ciepłe odcienie pobudzają, a chłodne uspokajają. Wiele jednak zależy od zestawień barw oraz ich nasycenia. Energetyzująco wpływają:

  • pomarańczowy,
  • żółty,
  • czerwony.

Zachowaj dużą ostrożność, jeśli decydujesz się wykorzystać w pomieszczeniach pomarańcz lub czerwień. Ich nadmiar lub zbyt duża intensywność będzie drażnić i zwiększać poziom stresu w zespole. Osobom chcącym stworzyć optymistyczne i motywujące do pracy otoczenie, polecamy jasne, słoneczne odcienie żółtego. Uważaj na jaskrawe i soczyste – użyte w nadmiarze wywołają odwrotny skutek. Poszukujący harmonii i relaksu dla zmysłów niech postawią na:

  • pastelową zieleń,
  • jasne szarości,
  • niebieski.

Sufity, ściany, meble – jak łączyć ze sobą barwy?

Jedna z głównych zasad urządzania biura mówi: sufit musi być biały. Inny kolor nad głowami pracowników będzie przytłaczał i męczył. Meble, dodatki i ściany zestawiaj ze sobą tak, aby unikać zbyt dużych kontrastów. Pojedyncze detale w intensywnych odcieniach ożywią stonowany wystrój, jednak zbyt wiele „gryzących się” elementów wprowadzi chaos.

Jeśli zupełnie nie masz pomysłu na aranżację, postaw na beże lub jasne szarości niezmiennie królujące pośród trendów. Minimalistyczny popiel stworzy wspaniałe tło, jednak pamiętaj: użyty w nadmiarze może działać przygnębiająco. Smutną i zgaszoną aranżację uratują rośliny i jasne drewniane meble, np. biurowa budka telefoniczna The Hauz.

Jak dostosować wyposażenie biura do wystroju?

Decydując o wyborze wyposażenia, pamiętaj, że kolorystyka to nie wszystko. Zwróć uwagę także na 2 kluczowe aspekty:

  • funkcjonalność,
  • design.

Nie wystarczy, że w przestrzeni służbowej postawisz piękne meble i sprzęty. Muszą one także umożliwiać komfortowe wykonywanie obowiązków i spełniać kryteria BHP. Designerskie wyposażenie wykorzystuj umiejętnie i z wyczuciem. Doskonale w biznesie sprawdza się za to skandynawski minimalizm, który może posłużyć Ci jako inspiracja. Prosta w formie i elegancka kabina dźwiękoszczelna do biura The Box w wybranym przez Ciebie kolorze perfekcyjnie wpisze się w niemal każdy wystrój. Przekonaj się sam!

Stwórz przestrzeń, w której chce się pracować!

Każdy pracodawca marzy o wydajnych zespołach. Związek między komfortem, jaki daje służbowa przestrzeń i jakością wykonywanych obowiązków możesz świadomie wykorzystać. Jeśli oprócz ergonomii zapewnisz przyjemne wrażenia estetyczne, szanse na to, że Twój zespół będzie pracował efektywniej, wzrastają. Nasze biurowe budki telefoniczne pozwalają na pełną personalizację kolorystyczną. Poznaj nasz asortyment i zamów solidny produkt dopasowany do potrzeb!