Problemy ze skupieniem w biurze? Sprawdź, jak sobie z nimi radzić!

Godzinami próbujesz skupić się mimo otaczającego Cię hałasu i wpadających wciąż do skrzynki maili? Na koniec dnia jesteś zmęczony, mimo że zrobiłeś niewiele? Problemy z koncentracją w biurze to powszechna sprawa. W tym artykule proponujemy rozwiązania, które ułatwią Ci jej utrzymanie. Jakie? Ciszę uzyskasz dzięki budkom akustycznym, a resztę rozpraszaczy utrzymasz pod kontrolą za pomocą dobrych nawyków. Dowiedz się więcej i stań się mistrzem efektywności!

Co najczęściej rozprasza nas w pracy?

Każdy rozprasza się pod wpływem innych bodźców. Można jednak wskazać kilka najczęstszych czynników odciągających uwagę od pracy. Na poziom koncentracji negatywnie oddziałują:

 • hałas,
 • powiadomienia maila i aplikacji,
 • dzwoniący telefon,
 • wstawanie po wodę, herbatę lub przekąskę,
 • sprawdzane co jakiś czas mediów społecznościowych,
 • brak planu dnia i wyznaczonych priorytetów,
 • wielogodzinne siedzenie przed komputerem.

Powszechnymi dystraktorami są też bałagan na blacie biurka, niewygodne krzesło czy złe oświetlenie. W dużym skrócie – ergonomia to podstawa. Z pozostałymi aspektami rozprawisz się dzięki regularnemu wdrażaniu naszych technik i przekształceniu ich w nawyki.

Nawyki, które pomagają się skupić

Zacznijmy od pytania – na czym nam zależy? Chodzi o uzyskanie stopnia skupienia, które Cal Newport określił mianem „deep work”. Sprawa jest jednocześnie prosta i trudna. Przedstawione tu metody są nieskomplikowane i zadziałają, jeśli podejmiesz się ich codziennego stosowania. Przed hałasem ochroni Cię dźwiękoszczelna kabina do biura. Jednak to, jak będziesz korzystał z zapewnionej w jej wnętrzu ciszy, zależy wyłącznie od Ciebie. Poniżej znajdziesz 5 protipów na efektywność.

 1. Przed wyjściem z biura wyznacz sobie najważniejsze zadanie, od którego zaczniesz następny dzień. Na czas jego realizacji np. do 11:30 wycisz telefon, wyłącz powiadomienia, poinformuj współpracowników, że teraz potrzebujesz spokoju i podaj godzinę, od której będziesz dostępny.
 2. Zablokuj w przeglądarce media społecznościowe i prywatnego maila. To zdecydowanie największe, obok zbyt długich przerw, pożeracze czasu. Jeśli pracujesz, używając Facebooka, wykorzystaj wtyczkę Kill News Feed.
 3. Podziel okresy skupienia w stylu „deep work” na 30- albo 40-minutowe fragmenty i przeplataj je regularnymi przerwami o długości około 5-10 minut. Wypoczywaj z dala od komputera i telefonu – zamiast patrzenia w ekran, wyjrzyj przez okno i zrelaksuj oczy. Trzymanie się rozkładu dnia ułatwi Ci budzik przypominający o konieczności pójścia na przerwę lub o momencie rozpoczęcia pracy.
 4. Przygotuj sobie większą ilość wody do picia i zdrowe przekąski.
 5. Priorytetyzuj maile i zadania na dany dzień.

Jak dobrze zorganizować stanowisko pracy?

Porządek i komfort sprzyjają koncentracji. Zadbaj o ład na blacie biurka i pulpicie komputera – usuń to, co zbędne i miej pod ręką wyłącznie to, z czego najczęściej korzystasz. Pamiętaj, że niezwykle ważne jest zapewnienie sobie:

 • wygodnego krzesła,
 • odpowiedniej ilości światła,
 • właściwej temperatury powietrza,
 • nawodnienia.

Jeśli planujesz telekonferencję w budce akustycznej, upewnij się, że będziesz mieć do niej dostęp o danej godzinie. Zawsze miej pod ręką szklankę wody, szczególnie gdy pracujesz w klimatyzowanej przestrzeni. Odwodnienie spowoduje spadek koncentracji i zwiększy Twoją podatność na stres.

Projektowanie przestrzeni biurowej sprzyjającej skupieniu

Dobrze zaprojektowane wnętrza sprzyjać będą realizowaniu zadań. Uwzględnią one:

 • ciągi komunikacyjne ułatwiające poruszanie się,
 • przyjazną dla wzroku kolorystykę,
 • nowoczesne rozwiązania porządkujące przestrzeń, np. kabiny dźwiękoszczelne do biura.

W naszej ofercie znajdziesz kilka modeli stylowych i ergonomicznych budek akustycznych, dzięki którym zapewnisz ciszę nawet na gwarnym open space. Interesuje Cię wersja dwuosobowa? Zobacz elegancką kabinę Big Hauz. Nie każdy potrafi skupić się, próbując odciąć się od hałasu przy pomocy słuchawek. Budki z Avaliable.pl rozwiązują ten problem w 100%.

Z Available stworzysz warunki do efektywnej pracy!

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą na Avaliable.pl. Nasze produkty nie tylko rozwiążą problem hałasu, ale także staną się efektownym dodatkiem do wnętrza. Umożliwiamy pełną personalizację produktu. Wybierzesz kolorystykę poszczególnych elementów kabiny dźwiękoszczelnej, co pozwoli Ci dopasować ją do wystroju biura i specyfiki Twojego biznesu. Masz pytania? Skontaktuj się z nami!