Praca w biurze vs praca w coworkingu. Wady i zalety

Forma i miejsce zatrudnienia mają duży wpływ na komfort i jakość życia zawodowego. W niniejszym artykule postaramy się wskazać na wszelkie wady i zalety klasycznej pracy w biurze oraz coworkingu. Niezależnie czy jesteś freelancerem, czy pracujesz na umowę – zapraszamy do lektury! Może zainspiruje Cię ona do rozważenia swojej dotychczasowej ścieżki zawodowej na rzecz tej, która okaże się dla Ciebie korzystniejsza. A jeśli jesteś właścicielem biura lub korporacji, poznasz rozwiązania, które wpłyną na podniesienie wizerunku Twojej firmy i komfortu osób, które zatrudniasz.

Wygodna przestrzeń do pracy

To zdecydowanie zaleta zarówno dla osób zatrudnionych w biurze, jak i tych pracujących zdalnie i poszukujących przestrzeni na własną rękę. Dostęp do Internetu, faksu, drukarki, wygodnego biurka pewnie bardziej zostanie doceniony przez osoby, które wybrały pracę zdalną. W korporacjach jest to raczej norma, jednak samozatrudnienie wymaga odrobiny kreatywności, aby takie warunki sobie stworzyć  — a wybór przestrzeni coworkingowej zazwyczaj zaspakaja wszelkie potrzeby, pozwalające na wydajną i optymalną pracę.

Elastyczność pracy

Zdecydowana wada pracy w biurze, a jednocześnie olbrzymia zaleta coworkingu. Zdalna jest zdecydowanie mniej stresogenna: freelancer pracuje, ile chce i gdzie chce. W przypadku choroby czy innych wydarzeń zawsze może zostać w domu, a gdy zajdzie potrzeba – ponownie udać się do swojej wynajmowanej przestrzeni. Osoby zatrudnione w biurze najczęściej są zobligowani do codziennego pojawiania się na swoim stanowisku, w wyznaczonej ilości godzin i nie ma tu miejsca na dostosowanie ich do swoich potrzeb.

Praca wśród ludzi

W zależności od charakteru danej osoby może być to zarówno wadą, jak i zaletą. Niektórzy reflektują pracę wśród innych, a inni cenią sobie ciszę i spokój. Niezwykle ciekawym rozwiązaniem, zarówno da przestrzeni tradycyjnych, jak i również coworkingowych, jest dźwiękoszczelna kabina do biura. Pozwalają one na pracę z zupełnym odcięciem bodźców zewnętrznych, takich jak rozmowy współpracowników, włączone radio, czy ogólnie panujący hałas.

Dostosowanie miejsca pracy do własnych potrzeb

Zdecydowanie 1:0 dla coworkingu. Pracownik biurowy najczęściej ma przydzielone miejsce, które często nieszczególnie mu odpowiada. Szczególnie gdy przebywa w openspace i jest skazany na towarzystwo innych ludzi oraz wszechobecnego hałasu. Freelancer w pełni decyduje, gdzie i opcjonalnie z kim chce pracować (bo może również mieć w pełni samodzielne stanowisk). Nikt mu nie może narzucić warunków, a w razie niezadowolenia z miejsca  — może je natychmiastowo zmienić. I również tutaj warto wspomnieć o pojawianiu się alternatywy w obu przypadkach, jakim jest budka akustyczna do biura, która w każdej chwili pozwala na realizowanie obowiązków i poleceń służbowych w ciszy i spokoju.

Podsumowanie

Subiektywnie oceniając, naszym zdaniem więcej zalet ma coworking. Rozwiązaniem, które może zrównać obie te przestrzenie, jest budka telefoniczna do biura, w której pracownik może w spokoju wypełniać swoje obowiązki. Jeśli jesteś właścicielem biura i zainteresowało Cię takie rozwiązanie, koniecznie zapoznaj się z produktami firmy Available. Poza wysoką jakością cechuje je wyjątkowy designe i możliwość spersonalizowania każdej kabiny dźwiękoszczelnej. Zarówno jeśli chodzi o jej kolorystykę, jak również umieszczenie grafiki lub logo firmy. Jeśli jesteś pracownikiem, możesz podsunąć ten pomysł swoim przełożonym. W końcu podniesienie komfortu pracy przekłada się na wydajność i optymalizację w wykonywaniu poleceń i obowiązków zawodowych. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej.