Podnajem biura - wady i zalety

Przekonać właściciela nieruchomości

Jeżeli chcesz się zająć tym sposobem zarabiania pieniędzy, w pierwszej kolejności będziesz musiał przejrzeć oferty wynajmu biur i spróbować przekonać ich właścicieli do tego, abyś mógł je dalej podnajmować. Bez ich zgody nie ma szans na to, aby ruszyć z Twoim biznesplanem. Jeśli bowiem udostępnisz biuro osobom trzecim bez wiedzy i zgody właściciela, automatycznie Twoja umowa z nim stanie się nieważna. Aby nakłonić właściciela nieruchomości do umieszczenia w pisemnej umowie zgody na podnajem biura, warto się profesjonalnie przygotować do spotkania z nim. Oznacza to, że trzeba się nie tylko ubrać na nieoficjalne spotkanie biznesowe, ale również podczas rozmowy mieć wiedzę na temat nieruchomości i prawie z nimi związanym, udowodnić, że potrafisz wybawić go z wszelkich kłopotów, jakie związane są z wynajem biura i dopilnujesz tego, aby zabezpieczyć się przed nieuczciwymi czy nieterminowo rozliczającymi się najemcami. Warto być także przygotowanym finansowo do tego przedsięwzięcia.

Kolejnym krokiem jest już znalezienie najemcy, ustalenie z nim takich szczegółów, jak np. kwestia opłat, ewentualnych zniszczeń i zawarcie z nim umowy.

Zalety podnajmu

Podnajmujący zyskuje więc miejsce, które jest już przystosowane do tego, aby pełnić funkcję biura i w zasadzie nie musi martwić o jego doposażenie. Teoretycznie więc można założyć, że w tym zakresie nie będzie miał żadnego dodatkowego wkładu finansowego.

Na podnajmie korzysta zarówno właściciel, jak i podnajmujący. Obie strony bowiem mogą liczyć na stały przychód przez jakiś czas. Wystarczy tylko, że podnajmujący pozyska jednego czy kilku wartościowych klientów i podpisze z nimi umowę na dłuższy okres.

wady wynajmu

Wady podnajmu

Największym minusem i niebezpieczeństwem podnajmu biura jest znalezienie zaufanej osoby/podmiotu nie tylko regularnie płacących, ale także odpowiednio dbających o to miejsce. Warto zweryfikować, czy najemca wcześniej nie przysparzał innym wynajmującym jakichś problemów w tym zakresie.

Nie można też założyć, że nie dojdzie do żadnych zniszczyć w wyniku eksploatacji tego miejsca. Trzeba przewidzieć różne scenariusze i mieć w zapasie jakieś rozwiązania awaryjne dla nich.

Opłacalne ryzyko?

Osoba podnajmująca musi mieć więc świadomość obowiązków, jakie na siebie bierze. To ona bowiem będzie musiała teraz poszukiwać wynajmujących, egzekwować od nich opłaty i szybko znaleźć kolejne osoby/podmioty w sytuacji, gdy ktoś zrezygnuje z podnajmu. Zdarzyć się bowiem może, że w trakcie trwania umowy podnajmu zaoferowana powierzchnia przestanie spełniać wymagania najemcy albo firma nie będzie na tyle dobrze prosperować, aby kontynuować najem biura na obecnych warunkach. Jest to ryzyko, które trzeba wziąć także pod uwagę, a jednocześnie warto tak sformułować umowę, aby maksymalnie zabezpieczyć własny interes przed niepłaceniem czy zniszczeniami ze strony najemcy.

Jeśli jednak trafi się na uczciwego najemcę, z którym nie ma żadnych problemów, to wówczas może być to świetna okazja na rozwój własnego biznesu oraz stały przypływ pieniędzy.