Odpowiednia akustyka biura. Jak zapewnić komfort pracownikom?

Zapewnienie dobrego środowiska dźwiękowego jest niezbędne, aby pracownicy mogli efektywnie wykonywać powierzone im zadania. Jeśli zastanawiasz się, jak zadbać o kwestię akustyki w biurowym wnętrzu, zachęcamy Cię do przeczytania poniższego wpisu. Dowiesz się z niego, jak zminimalizować negatywny wpływ hałasu na zdrowie oraz jak wykorzystać kabiny dźwiękoszczelne do biura, by stworzyć odpowiednie warunki do współpracy i komunikacji.

Co w biurze piszczy?

Współczesne pomieszczenia biurowe to głównie przestrzenie typu open space. Chociaż mają one wiele zalet, pracujące w nich osoby bardzo często skarżą się na wysoki poziom hałasu. Odgłosy kroków, rozmowy telefoniczne, pogawędki między pracownikami, trzaskanie drzwiami… Komfort pracowników zakłócają też dźwięki generowane przez różnorodne urządzenia – komputery, drukarki, skanery, niszczarki. Do tego należy doliczyć hałas wynikający z wizyt klientów oraz kontrahentów przybywających do biura. Wszystko to powoduje, że trudno skupić się na realizacji obowiązków.

Konsekwencje hałasu w miejscu pracy

Wysoki poziom hałasu w biurze obniża zdolność koncentracji. Często jest też przyczyną rozdrażnienia i poirytowania. W rezultacie pracownik nie może skoncentrować swojej uwagi na jednej wykonywanej rzeczy. To z kolei przekłada się na mniejszą efektywność. Jak dowodzą badania przeprowadzone przez naukowców, rezultaty długotrwałego hałasu to przede wszystkim:

  • pogorszenie sprawności psychofizycznej,
  • zmęczenie nerwowe,
  • zmniejszenie czujności i ostrości widzenia,
  • zaburzenia snu,
  • wzmożona nerwowość,
  • bóle głowy.

Skutkiem długiego przebywania w hałasie jest także przewlekły stres. Dzieje się tak dlatego, że narażenie na nieustanne dźwięki stymuluje organizm do produkcji hormonów stresu. Dodatkowo u osób regularnie pracujących w gwarze wzrasta ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego.

Umeblowanie biura a akustyka

Zanim podpowiemy Ci, jakie wyposażenie jest pomocne w zredukowaniu hałasu, przyjrzymy się bliżej architekturze przestrzeni, która jest nierozerwalnie związana z akustyką. Należy mieć na uwadze, że współczesne pomieszczenia biurowe składają się z obszarów o różnym charakterze. Dlatego przy aranżowaniu wnętrza trzeba uwzględnić wszystkie czynniki mające wpływ na środowisko dźwiękowe. Jeżeli chcesz ograniczyć rozprzestrzenianie się hałasów, dobrym pomysłem może być sięgnięcie po meble akustyczne. Tego rodzaju sprzęty pozwalają na zachowanie właściwego poziomu ciszy w biurze, zapewniając przebywającym w nim osobom skuteczną ochronę przed negatywnymi skutkami hałasu.

Wyposażenie, które pomaga w wyciszeniu

Niedogodnościom spowodowanym przez hałas można przeciwdziałać poprzez wybór odpowiedniego wyposażenia. Doskonałym przykładem jest biurowa budka akustyczna, która pozwala pracownikowi na odcięcie się od odgłosów otoczenia. Nowoczesne kabiny dźwiękoszczelne znakomicie spełnią swoją funkcję zwłaszcza we wspomnianych wyżej przestrzeniach open space. W budce akustycznej można swobodnie porozmawiać, przeprowadzić wideokonferencję lub po prostu w ciszy pomyśleć. Akustykę w pomieszczeniu biurowym poprawisz też, sięgając po specjalne panele pochłaniające i izolujące dźwięk. Tego rodzaju materiały wykończeniowe są na coraz szerszą skalę wykorzystywane przy aranżacji biur, bo pozwalają zmniejszyć poziom hałasu nawet o kilka decybeli. Równie istotne znaczenie ma stosowanie przegród i ekranów dźwiękochłonnych. Poza tym, że eliminują niepożądane dźwięki, zapewniają prywatność i zwiększają komfort pracy.

Zadbaj o dobre wnętrze z Available!

Zaplanowanie odpowiedniego środowiska dźwiękowego to pierwszy krok do tego, by zagwarantować pracownikom dobre samopoczucie i zachęcić ich do kreatywnego działania. W obniżeniu poziomu hałasu pomogą Ci starannie dobrane rozwiązania akustyczne. Jeśli interesuje Cię wyposażenie, które poprawi jakość środowiska pracy, zachęcamy Cię do zapoznania się z kabinami dźwiękoszczelnymi do biura stworzonymi przez Available. U nas znajdziesz produkty, które charakteryzują się nowoczesnym designem oraz wysoką wydajnością akustyczną!