Jak urządzić biurową kuchnię?

W każdej firmie jest takie miejsce, gdzie można choć przez chwilę odpocząć. Zjeść, luźno porozmawiać z kolegami, wypić kawę.... Co to takiego? To oczywiście biurowy aneks kuchenny. Aby była to naprawdę przyjazna, sprzyjająca integracji pracowników przestrzeń, należy dobrze przemyśleć jej układ. Czego nie może zabraknąć w takiej kuchni? Zobacz!

Początki urządzania – co jest niezbędne?

Na wstępie trzeba zaplanować, co ma się znaleźć w takiej kuchni. Nie bez znaczenia jest również jej kolorystyka. Oczywiście warto, by pomieszczenie było w miarę spójne z resztą biurowych wnętrz. Musi ono jednak sprzyjać zrelaksowaniu i pozwalać na spokojne spożywanie posiłków.

Biurowa kuchnia: osobne pomieszczenie czy aneks?

W zależności od tego, jak wiele miejsca ma się do dyspozycji, można rozważyć dwie opcje. Pierwsza to osobna kuchnia, oddzielona od reszty biura. Druga możliwość to połączenie strefy kuchennej z inną przestrzenią, np. ze strefą relaksu. Można je symbolicznie przedzielić zasłonką lub drzwiami przesuwnymi. Warto pamiętać, że kuchnia to nie tylko miejsce spożywania obiadu albo zaparzania kawy, ale i rozmów w przerwach od pracy! Dlatego też bliskość dwóch stref – kuchennej i wypoczynkowej – jest jak najbardziej wskazana.

Podstawowe wyposażenie kuchni biurowej

Aranżując to pomieszczenie, przede wszystkim zwracaj uwagę na funkcjonalność. Liczba szafek, wielkość zastawy stołowej – to wszystko powinno być uzależnione od tego, jak wielu pracowników biura będzie korzystało z kuchni. W sporych firmach trzeba zadbać o dostępność kilku kuchenek mikrofalowych i kilku większych lodówek. Ponadto muszą tam znaleźć się:

  • pojemne, łatwe do utrzymania w czystości szafki,
  • wygodne krzesła i stoły, przy których będzie można swobodnie spożywać posiłki,
  • sztućce w odpowiedniej liczbie,
  • akcesoria do zmywania: gąbki, płyn do naczyń, ściereczki kuchenne, ew. zmywarka,
  • kosze na śmieci – najlepiej z uwzględnieniem segregacji odpadów,
  • urządzenia do przygotowywania ciepłych napojów, a więc czajnik elektryczny (lub kilka) i ekspres do kawy.

Jak wybierać? Cena zapewne ma tu znaczenie. Warto jednak kierować się także innymi aspektami – w końcu chodzi o to, aby wyposażenie jak najdłużej posłużyło wszystkim, prawda? Na pewno nie warto zatem rezygnować z jakości celem zaoszczędzenia!

Udogodnienia dla pracowników: napoje i nie tylko

Gdy kuchnia jest już umeblowana i wyposażona, czas na uzupełnienie wnętrza o... no właśnie, o co? Przede wszystkim powinno się zadbać o zapas napojów – zarówno tych chłodnych, jak i ciepłych. Pitna woda to niezbędne minimum. Biura często dostarczają swoim pracownikom:

  • soki owocowe,
  • herbaty różnego rodzaju – czarne, zielone, smakowe,
  • kawę ziarnistą i rozpuszczalną,
  • mleko do kawy – zarówno zwykłe, jak i sojowe czy bezlaktozowe.

Ponadto w niejednej firmie pracownicy mogą znaleźć w kuchni świeże owoce, a od czasu do czasu – przekąski. To wszystko ma ogromny wpływ na komfort pracy. Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez kubka aromatycznej, gorącej kawy bądź herbaty. Postaraj się zatem o to, aby Twoja załoga nie musiała przynosić z domu własnych termosów!

Kuchnia biurowa: tylko kuchnia czy coś więcej?

Wydawałoby się, że kuchenny aneks w biurze to miejsce, w którym w przelocie zje się obiad albo wypije kawę. Tymczasem to tak naprawdę przestrzeń do rozmowy, wymiany idei oraz integracji pracowników! Ponadto te kilka chwil, spędzonych nad posiłkiem czy na pogawędce przy kawie, może pozytywnie przełożyć się na wydajność. Już kilkanaście minut oddechu pozwala wrócić do swoich zadań z nowym, świeżym podejściem! Dlatego tak istotne jest to, aby kuchnia biurowa była miejscem przyjaznym. Co zatem zrobić? Może by zaaranżować na ścianie barwną fototapetę z motywem natury? A może ustawić kilka roślin w większych donicach? Ciekawym pomysłem jest też ulokowanie w pobliżu budki akustycznej. W przerwie od pracy, po wypiciu kawy, pracownik będzie mógł dzięki niej skontaktować się z bliską osobą i porozmawiać z nią choć chwilę w warunkach prywatności.

Firmowa kuchnia to coś więcej niż tylko miejsce spożywania posiłków. Odpowiednio zaaranżowana, pozwoli nie tylko odsapnąć od zadań, ale też zamienić kilka słów z innymi i w miłej atmosferze wypić popołudniową kawę. Warto więc zadbać o jej solidne wyposażenie. Pracownicy na pewno to docenią!