Jak radzić sobie z upałem w biurze?

Gdy żar z nieba daje się we znaki nawet w zamkniętych pomieszczeniach, każdy sposób jest dobry na krótkotrwałą ochłodę. Jak jednak postępować na dłuższą metę? Wysoka temperatura w pracy powoduje dyskomfort psychiczny oraz fizyczny, a motywacja i efektywność spadają. Kolejne lato już nie musi być codzienną udręką w miejscu pracy. Sprawdź, jak poradzić sobie z upałem w biurze.

Obowiązki pracodawcy podczas upału

Zgodnie z przepisami prawa pracy, pracodawca ma obowiązek zapewnić optymalną temperaturę do wykonywania codziennych obowiązków. Niestety maksymalna ilość stopni Celsjusza nie została uregulowana przez ustawodawcę. Mimo to przyjmuje się, że nie powinna ona przekraczać 28 stopni w przypadku pracy biurowej. Jedynie w rozporządzeniu o młodocianych pracownikach zaznaczono, że osoby w wieku 16-18 lat nie mogą pracować, jeśli w pomieszczeniu jest ponad 30 stopni.

Gdy temperatura powietrza za oknem przekracza 28 stopni, pracownicy mają prawo do darmowych napojów chłodzących. To, jakiego rodzaju płyny będą zaoferowane podwładnym, zależy od osoby zatrudniającej. W czasie szczególnie uciążliwych upałów pracodawca może zmienić nieco warunki pracy – wprowadzić dodatkowe przerwy lub skrócić czas przebywania w biurze.

Odpowiednie wyposażenie biura, które skutecznie chroni przed upałem

Wiedząc już, jakie są obowiązki pracodawcy, przyjrzyjmy się sposobom, które mogą pomóc w kontrolowaniu temperatury.

Klimatyzacja

Sprawna klimatyzacja jest największym sprzymierzeńcem w walce z upałami. Dziś systemy te są nieodłącznym wyposażeniem każdego współczesnego biura, przynosząc komfort zarówno pracownikom, jak i kontrahentom odwiedzającym siedzibę firmy. Nowoczesne klimatyzatory są ciche i łatwe w obsłudze – możesz sterować nimi za pomocą pilota lub specjalnej aplikacji w smartfonie.

Istnieje wiele rodzajów systemów klimatyzacji, które dedykowane są konkretnym potrzebom użytkowników:

 • monoblokowe – na system składa się pojedyncza jednostka oraz rura odprowadzająca ciepło i wilgoć. Nadają się do niewielkich pomieszczeń;
 • split – składają się z dwóch jednostek (zewnętrznej oraz wewnętrznej). Wyróżnia je cicha praca. Są idealne do większych pomieszczeń, również open space’ów;
 • multisplit – do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć kilka, a nawet kilkanaście jednostek wewnętrznych. Przeznaczone do obsługi całych budynków (biurowców, galerii itp.)

Nie wahaj się przed montażem klimatyzacji w biurze. Dzięki możliwości dostosowania temperatury do otoczenia jakość pracy oraz produktywność mogą ulec znacznej poprawie.

Osłona okien

Naturalne światło słoneczne jest niezbędne do codziennej pracy, zwłaszcza gdy spędzasz dużo czasu przed komputerem. Większość biurowców jest dziś w dużej mierze przeszklona, co stanowi dodatkową wartość, jeżeli chodzi o komfort oraz wystrój biura. Z drugiej strony, duże okna, chociaż atrakcyjne, przepuszczają ostre światło słoneczne, a przez to również dodatkowo nagrzewają pomieszczenie podczas upałów. Do wyboru masz wiele rozwiązań, aby temu zapobiec:

 • rolety;
 • plisy;
 • żaluzje;
 • folie przyciemniające.

Wybierz to, które najbardziej odpowiada potrzebom Twojego biura oraz koresponduje z wystrojem wnętrza.

Klimatyzowana kabina dźwiękoszczelna

Przenośna budka telefoniczna jako chwilowa ochłoda w gorącym biurze? Brzmi ekstremalnie, ale dlaczego by nie połączyć chwili prywatności z odetchnięciem od upału? Kabiny akustyczne od Available wyposażone są w osobną wentylację, która sprawia, że przebywanie w tej niewielkiej przestrzeni jest komfortowe dla ciała oraz umysłu. Wykorzystaj lejący się z nieba żar jako pretekst do wypróbowania skuteczności tych popularnych budek.

Sprawdzone sposoby na gorące dni

Co, jeśli biuro nie jest wyposażone w sprawnie działającą klimatyzację lub rolety? Przedstawiamy kilka sposobów, które pomocą Ci przetrwać upalnie dni w pracy:

 • pij orzeźwiające napoje;
 • zaopatrz się w wiatraczek na biurko;
 • noś zwiewne i naturalne ubrania;
 • wybieraj wygodne buty;
 • stosuj mgiełki do twarzy;
 • zamień tłuste jedzenie na lekkie, owocowo-warzywne przekąski.

Optymalna temperatura dla każdego – czy to możliwe?

Gdy na jednej przestrzeni pracuje wiele osób, nie sposób dogodzić wszystkim. Jedni narzekają na upał, innym jest zawsze zimno. Latem korzystaj nie tylko z systemu klimatyzacji oraz rolet zaciemniających, ale śmiało wypróbuj bardziej doraźne sposoby na ochłodę. Co wybierzesz, chwile odpoczynku w biurowej budce telefonicznej, czy schłodzone napoje?