Jak koronawirus zmienia polskie biura?

Podczas pandemii wiele firm musiało zorganizować się na nowo. Z różnych względów nie wszyscy mogli przenieść się z pracą do domów. Dla przedsiębiorstw oznaczało to wprowadzenie pracy zmianowej oraz licznych środków ostrożności. W obliczu odmrażania gospodarki na powrót zespołów szykuje się już jednak większość biznesów. Jakie kroki podejmują przedsiębiorcy? Dowiedz się, jak zmieniają się siedziby polskich firm w obliczu koronawirusa!

Środki ostrożności w miejscach pracy

Dla osób, które podczas pracy zdalnej łączyły obowiązki zawodowe z rodzicielskimi, pójście do biura to często bardzo wyczekiwany moment. Po wielotygodniowym zamknięciu w domu pracownicy z przyjemnością spotykają się ze swoimi kolegami i koleżankami z zespołu. Z ogromną ulgą wracają także do przyjaznych warunków pracy, jakie zapewnia im dobrze zorganizowana przestrzeń biurowa.

Wspólna codzienność wygląda teraz jednak inaczej. Trzeba przyzwyczaić się do wprowadzonych środków ostrożności, a często także do zmianowego grafiku. Pracodawcy przedsiębiorstw decydują się także na modyfikacje w aranżacji biur, mające na celu zminimalizowanie ryzyka.

Nowa aranżacja przestrzeni biurowych

Społeczna izolacja to jeden z najskuteczniejszych sposobów, aby ograniczyć przenoszenie się wirusa. Wiele przedsiębiorstw w Chinach zorganizowało przestrzeń biurową tak, aby stanowiska oddalone były od siebie o przepisowe 2 metry. Zadbano także o osoby z grupy podwyższonego ryzyka – każda z nich otrzymała odizolowany pokój pracy. Kluczowe w nowych aranżacjach jest również takie ustawianie mebli, aby współpracownicy nie siedzieli ze sobą twarzą w twarz.

Polskie firmy, które nie mogą pozwolić sobie na rozstawienie biurek i zapewnienie osobnych pomieszczeń pracownikom często decydują się na wprowadzenie pracy zmianowej lub częściowo zdalnej. Rozwiązaniem może być również wstawienie telefonicznych budek akustycznych, pozwalających na pracę w pojedynkę w skupieniu.

W biurach pojawia się wiele nowych elementów, z którymi pracownicy muszą się oswoić, np. stacje dezynfekcji rąk, tabliczki informacyjne czy pojemniki na zużyte maseczek. Płyny na bazie alkoholu montowane są także w windach. Dobra organizacja wnętrza jest ważna, aby pomóc zespołom szybko przyzwyczaić się do nowych norm i na każdym kroku zachować ostrożność.

Zasady dla przestrzeni wspólnych

Wytyczenie reguł określających korzystanie z przestrzeni wspólnych to również konieczność. Zasady pozwalające na minimalizowanie ryzyka są dokładnie te same, jakie obowiązują w miejscach publicznych, czyli:

  • noszenie maseczek,
  • zachowywanie odpowiednich odstępów,
  • dezynfekowanie rąk,
  • niedotykanie twarzy,
  • ograniczanie liczby osób, które mogą przebywać jednocześnie w danym miejscu.

Na popularności zyskuje przenoszenie spotkań służbowych z salek do sieci. W dobie rozbudowanych narzędzi dostępnych online jest to nie tylko możliwe, ale nawet bardzo wygodne.

Problematyczne może wydawać się korzystanie ze wspólnych drukarek oraz innych urządzeń wielofunkcyjnych. Z pomocą przychodzą tutaj jednak programy pozwalające na w 100% zdalną obsługę takich maszyn, nawet np. ze smartfona.

Higiena, higiena i jeszcze raz higiena

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że koronawirusy mogą utrzymywać się na różnych przedmiotach od kilku godzin do kilku dni. Dużo zależy od panujących w pomieszczeniu warunków oraz rodzaju powierzchni. Dlatego też firmy zwiększają częstotliwość dezynfekcji często używanych elementów, takich jak:

  • przyciski w windzie,
  • poręcze,
  • klamki od drzwi i okien,
  • włączniki światła.

Aby pomóc zespołom odpowiednio o siebie zadbać, w łazienkach pojawiają się także szczegółowe instrukcje mycia rąk oraz środki odkażające. Po godzinach pracy biura dezynfekowane są blaty, klawiatury, wnętrza budek dźwiękoszczelnych oraz inne newralgiczne powierzchnie. Niektórzy zamawiają do biura usługę profesjonalnego ozonowania.

Bezpieczny powrót do biura

Niezwykle istotnym elementem „nowej biurowej rzeczywistości” jest także dbanie o to, aby każdy przestrzegał zasad higieny. Wspólne bezpieczeństwo zależy w końcu od wszystkich. Budki akustyczne dla wielu pracowników są sposobem na izolację i komfort psychiczny w zatłoczonych przestrzeniach. Życzymy dobrego powrotu do biura i zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych kabin akustycznych.