Identyfikacja wizualna – to nie tylko teczki i długopisy, ale również biuro!

Dobrze dobrana i opracowana identyfikacja wizualna pomaga wyróżnić się spośród konkurencji. Składa się na nią wiele szczegółów, które współtworzą tożsamość marki i nadają jej charakter. Rozpoznawalność firmy budowana jest m.in. stylem graficznym, specjalnie jej dedykowanym.

Pierwsze wrażenie robi się tylko raz

Corporate identity (CI), czyli identyfikacja wizualna w konkretny sposób opisuje procedury i oznaczenia graficzne, które mają zastosowanie w przedsiębiorstwie. W pierwszej kolejności kojarzy się z:

  • namingiem
  • logiem lub logotypem
  • brand claimem
  • kolorystyką,
  • typografią
  • papeterią,
  • pieczątkami,
  • materiałami marketingowymi
  • dress codem pracowników

Oprócz tego osobowość marki tworzy też strona internetowa, która jest jednym z głównych nośników informacji. Kolejnym elementem są tablice informacyjne, które również mogą zawierać wspólną grafikę oraz oznaczenia, jakie pojawiają się na firmowych budynkach. Te oraz inne przykłady identyfikacji wizualnej zapisuje się w brand booku. Na zewnątrz natomiast dzięki nim klienci łatwiej rozpoznają daną firmę. M.in. ta właśnie graficzna stylistyka wpływa na to, jakie pierwsze wrażenie zrobimy na potencjalnym odbioru naszych usług czy produktów.

Kolorowy wystrój biura

To kolejna rzecz, jaka wpisuje się w firmową identyfikację. Wykorzystana w nim kolorystka lub elementy graficzne, które znajdują się w logotypie, od razu będą zauważalne i kojarzone przez klientów. Wybrane odcienie pojawić się mogą na meblach, ścianach oraz różnych dekoracyjnych dodatkach.

Dobrze dopasowane kolory pozytywnie wpływają na nastrój pracowników i klientów. Przy tworzeniu palety barw firmowych warto więc wziąć pod uwagę ten aspekt. Sprawdzonym rozwiązaniem będą zawsze ciepłe i jasne odcienie. Można je skontrastować z ciemniejszymi barwami.

Halo? Budka telefoniczna! Na środku biura?

W jaki jeszcze sposób można budować pozytywne skojarzenia z firmą? A gdyby tak postawić w biurze lub na korytarzu budkę telefoniczną? Na początku może byłaby zaskoczeniem dla klienta, ale gdyby tak zaprosić go do niej i odbyć spotkanie w cztery, którego nikt nie zakłóci? Zapewne na długo zapadnie mu w pamięci rozmowa w tak nietypowym pomieszczeniu i będzie się kojarzyć właśnie z daną marką. Dźwiękoszczelna kabina może być również elementem spójnym z identyfikacją wizualną, czyli być w tonacji kolorystycznej i graficznej, jaką sobie obrała firma.

Do księgi identyfikacji wizualnej trafiają także inne elementy. W tym systemie mieścić się np. sposób obsługi klienta czy formuła przeprowadzania rozmów telefonicznych. Dzięki umiejętnemu i konsekwentnemu stosowaniu identyfikacji wizualnej istnieje możliwość poprawienia nie tylko wizerunku firmy, ale i jej pozycji na rynku oraz wzmocnienia konkurencyjności. To także sposób na to, aby zyskać zaufanie klientów i popularność. Te działania z kolei przełożą się później na zyski.

W dzisiejszych czasach identyfikacja wizualna wymaga kompleksowego podejścia. Nie wystarczą już tylko wspomniane teczki czy długopisy, ale potrzebne są też inne elementy kojarzące się z firmą. Każdy jednak powinien być unikalny, przejrzysty, zauważalny, rozpoznawalny oraz wywoływać pozytywne skojarzenia. Dlatego oryginalny pomysł na to, aby wyróżnić się na tle konkurencji, a jednocześnie zapaść (dobrze) w pamięci klientom, zawsze będzie w cenie.