3 kroki do przeprowadzenia udanej zdalnej rozmowy rekrutacyjnej. Sprawdź!

Rozwój technologii oraz ostatnie wydarzenia na świecie związane z pandemią koronawirusa sprawiły, że coraz więcej osób może wykonywać swoją pracę z domu. Warunkiem jest dostęp do komputera i do internetu. Dziś za pośrednictwem sieci odbywa się także coraz więcej rozmów kwalifikacyjnych. W artykule wyjaśniamy, jak przygotować się do rekrutacji online i o czym warto pamiętać. Sprawdź, jak zastosować kabinę dźwiękoszczelną do takich spotkań.

Rekrutacja na odległość? To może się udać!

Ostatnie miesiące pandemii wywołały rewolucję, jeśli chodzi o tryb pracy w firmach. Większość pracowników etatowych wykonujących obowiązki biurowe rozpoczęła pracę zdalną, czyli wykonywaną z domu.

Pracodawcy przekonali się, że taki system pracy jest korzystny zarówno dla firm, jak i dla samych zatrudnionych. Oszczędza się w ten sposób czas potrzebny na dojazdy oraz koszty związane z wynajmowaniem powierzchni biurowych.

rekrutacja online

Okazało się również, że za pośrednictwem internetu można z powodzeniem przeprowadzać rozmowy kwalifikacyjne. Dzisiejsze możliwości, wysoka jakość dźwięku i obrazu, pozwalają na swobodną rozmowę bez względu na odległość. Spotkanie rekrutacyjne przebiega niemal identycznie jak to na żywo i podczas jego przebiegu obowiązują podobne zasady. Jedyną różnicę stanowi kilka szczegółów, o których piszemy poniżej.

Krok 1: przygotuj odpowiednie miejsce i sprzęt

Planując rozmowę rekrutacyjną online, należy zadbać o to, aby w kadrze nie pojawiały się osoby trzecie, a mikrofon nie ściągał dźwięków z otoczenia. Podczas połączenia z domu, w którym znajdują się inni domownicy, dobrze jest na czas spotkania przejść do innego pokoju.

Przed połączeniem warto odpowiednio ustawić kamerę oraz upewnić się, że w tle nie pojawiają się niepożądane przedmioty, tj. elementy garderoby czy co gorsza – niepościelone łóżko. Na czas rozmowy pozbądź się z pokoju zwierząt. Nawet gdy jest się pewnym co do ich spokojnego usposobienia, zwierzaki mogą nas zwyczajnie rozpraszać.

Kolejną ważną kwestią jest sprawdzenie sprzętu. Aby rozmowa przebiegła bez zakłóceń, kluczowa jest kontrola łącza internetowego oraz sprawność słuchawek.

W siedzibie firmy rekruterzy do rozmów kwalifikacyjnych coraz częściej wykorzystują biurowe budki akustyczne. Takie rozwiązanie zapewnia idealne warunki do spotkania online! Bardzo ważne jest, aby rozmówca nie słyszał hałasu panującego w biurze, a kabina dźwiękoszczelna rozwiązuje ten problem.

Krok 2: przetestuj i wybierz narzędzie do komunikacji

Kolejnym etapem przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej online jest przetestowanie programu do komunikacji. Zwykle rodzaj narzędzia ustalany jest pomiędzy rekruterem a kandydatem podczas określania terminu spotkania.

Wypróbowanie działania programu przed podłączeniem do rozmowy to absolutna konieczność, nawet wtedy, gdy aplikacja jest często używana. To ważne szczególnie wtedy, gdy dopiero narzędzie jest dopiero zainstalowane. Problemy techniczne to jedna z najczęstszych komplikacji podczas rekrutacji online, warto więc wcześniej zapobiec ewentualnym problemom.

Krok 3: zaplanuj przebieg rozmowy i właściwe pytania

Jeśli zaś chodzi o przebieg rekrutacji online, niewiele różni się on od tej tradycyjnej. Jak zawsze, do rozmowy należy się odpowiednio przygotować, a przede wszystkim trzeba:

  • zapoznać się z CV kandydata;

  • umieć opisać stanowiska i obowiązki z nim związane;

  • poinformować o przebiegu rekrutacji;

  • dać możliwość zadania własnych pytań.

rozmowa kwalifikacyjna

Chociaż każda praca wiąże się z innym sposobem przeprowadzenia rozmowy z kandydatem, pamiętaj, aby zawsze wykazać się profesjonalizmem. Warto początkowo rozluźnić atmosferę i zredukować stres, wprowadzając element niezobowiązującej pogawędki.

Zadając pytania, nie musisz ślepo kierować się przygotowaną listą. Wiele z nich może wynikać z odpowiedzi rozmówcy – dlatego ważne jest jego uważne słuchanie.

Podczas rozmowy, należy unikać wodzenia wzrokiem po otoczeniu lub co gorsza, sprawdzania w tym czasie poczty czy innych spraw na laptopie. Osoba po drugiej stronie ekranu nie wie, na co spoglądasz i może odebrać takie zachowanie jako ignorowanie.

Budki akustyczne od Available zapewnią Ci komfort i skupienie

Przygotowując odpowiednie miejsce do rozmowy, zadbaj o komfort dla siebie oraz rozmówcy. Jeśli masz taką możliwość, korzystaj ze specjalnych pomieszczeń dźwiękoszczelnych. Budka telefoniczna do biura zapewnia optymalne warunki do prowadzenia rozmów wideo w biurze. Dzięki dźwiękoszczelnym ścianom nawet w gwarnym open office możesz swobodnie kontaktować się z potencjalnym kandydatem.