Ergonomia pracy w biurze – podstawowe zasady

Nie trzeba znać odpowiednich przepisów, aby samemu przekonać się, jak negatywny wpływ na pracę może mieć nieodpowiednie oświetlenie, niewygodne krzesło czy niewłaściwa wysokość biurka. Prezentujemy 6 zasad ergonomii, dzięki którym obowiązki są wykonywane bardziej efektywnie – ze zwróceniem uwagi na możliwości oraz warunki do realizacji zadań wynikających z obowiązków zawodowych.

1. Komfort

Na wygodę, a także odpowiednią pozycję wpływa zarówno krzesło lub fotel, jak i biurko. Powinno być ono na takiej wysokości, aby możliwe było oparcie stóp na podłodze. W przepisach znajdują się informacje wskazujące, że krzesło lub fotel musi mieć podłokietniki, a na wyraźne życzenie zatrudnionego pracodawca ma obowiązek wyposażyć stanowisko w podnóżek.

2. Narzędzia

Biurko należy wykorzystać tak, aby wszystkie, najważniejsze narzędzia oraz sprzęt do realizacji obowiązków znajdowały się w zasięgu ręki. To nie tylko ułatwienie w szukaniu podstawowych artykułów, ale pomoc w utrzymaniu porządku. Wśród wskazanych narzędzi znajdują się różnego rodzaju sprawne sprzęty elektroniczne obsługiwane w sposób zgodny z zasadami BHP.

3. Odpowiednie oświetlenie

W Rozporządzeniu Ministra PiPS w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, możemy znaleźć informacje, że poziom natężenia oświetlenia powinien spełniać wymagania określone w tzw. polskich normach. Z nich natomiast wynika, że w zależności od wykonywanych obowiązków w biurze natężenie oświetlenia powinno oscylować pomiędzy 300 xl (m.in. recepcja) a 500 xl (m.in. stanowiska komputerowe czy sale konferencyjne).

< style="text-align:center;"img src="files/images/blog/11-2018/2a.jpg" alt="" width="700">

4. Przerwa

Według Kodeksu pracy przerwa zatrudnionego na co najmniej 6 godzin powinna wynosić co najmniej 15 minut. W kwadrans można zjeść śniadanie lub lunch czy odpocząć w strefie relaksu i rozrywki (na które decyduje się coraz więcej przedsiębiorstw). Tego typu pomieszczenia są mniejsze lub większe, a ich nowoczesną i zajmującą mniej przestrzeni alternatywą są designerskie budki akustyczne The Box.

5. Optymalna temperatura

W pomieszczeniach biurowych najniższa, dopuszczalna temperatura to 18°C, natomiast optymalna temperatura to 20-24°C. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z wentylacji i klimatyzatorów – warto przy tym zadbać o odpowiednie czyszczenie kanałów wentylacyjnych, by przepływ powietrza zawsze był bezpieczny dla zdrowia.

6. Cisza

Każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna w pracy biurowej jest cisza. Rozpraszające dźwięki rozmów, muzyki oraz sprzętów mogą czasem wytrącić z równowagi najbardziej spokojną osobę. Dobrym rozwiązaniem są kabiny dźwiękoszczelne Big Hauz, w których można całkowicie się skupić, przeprowadzić rozmowę telefoniczną lub telekonferencję, a nawet odprężyć się czy porozmawiać. To nie tylko budka akustyczna, która wycisza dźwięki, ale komfortowa, profesjonalna i luksusowa przestrzeń. Niewielka powierzchnia budki pozwala na umieszczenie jej w niemalże każdym miejscu w biurze.

Przestrzeganie powyższych zasad ergonomii to nie tylko korzyści dla osób zatrudnionych, ale również dla pracodawcy. W końcu dobre warunki to także porządnie wykonane zadania. Warto zastosować się nie tylko do przepisów, ale również do niepisanych zasad wpływających na dobre samopoczucie, komfort oraz wydajność. Co więcej, wybór niektórych wskazanych mebli z pewnością podniesie także wartość estetyczną pomieszczenia biurowego. Czas na inwestycję w nowoczesne, ergonomiczne i designerskie meble!