Dystans w biurze w czasach pandemii. Jak urządzić bezpieczną przestrzeń w miejscu pracy?

Pandemia koronawirusa wymusiła zmianę organizacji biur. W firmach, gdzie praca zdalna jest niemożliwa, pracodawca musi zapewnić pracownikom odpowiednie warunki do wykonywania obowiązków. Co one obejmują? Przede wszystkim większy dystans w rozplanowaniu przestrzeni. Podpowiadamy, w jaki sposób urządzić biuro, aby zagwarantować wszystkim użytkownikom bezpieczeństwo, a zarazem komfort pracy.

Nowe zasady dla miejsc pracy

Praca biurowa podczas pandemii COVID-19 wiąże się z wieloma przeszkodami. Nie wszystkie branże mogą pozwolić sobie na home office. Na firmy zostały nałożone szczególne obowiązki w zakresie organizacji przestrzeni roboczej. Dodatkowe normy bezpieczeństwa umożliwiają w miarę normalną pracę stacjonarną, a przy tym zapobiegają rozprzestrzenianiu się wirusa. Żaden pracodawca nie chce przecież narażać zdrowia swojego zespołu.

Zgodnie z zaleceniami WHO, a także polskiego sanepidu, podstawowym środkiem bezpieczeństwa w biurze jest dystans społeczny. Dotyczy to zarówno przestrzeni pracy, jak i pomieszczeń sanitarnych, w tym łazienek. Ponadto ważna jest częsta dezynfekcja rąk oraz używanych powierzchni. Warto pamiętać o zapewnieniu sprawnie działające wentylacji mechanicznej – odpowiedni przepływ powietrza zmniejsza bowiem ryzyko roznoszenia wirusa.

Jak urządzić bezpieczną przestrzeń w pracy biurowej? Podpowiadamy!

Planowanie przestrzeni wspólnych i sal spotkań

W przypadku przestrzeni, z której korzysta wiele osób w ciągu dnia, niezbędne jest zmniejszenie zagęszczenia użytkowników. Nie musisz od razu zamykać strefy relaksu lub kuchni, jak robią to niektóre firmy. By ograniczyć obłożenie danego miejsca przydatne będą odpowiednie oznaczenia. Jeszcze lepszym sposobem jest zwyczajne usunięcie części mebli – sof, foteli.

W przypadku dużych sal konferencyjnych wystarczy ograniczenie liczby miejsc. Usuwając nadmiar krzeseł, stworzysz bardziej kameralne miejsce do spotkań z klientami. Ponadto zyskasz więcej przestrzeni na osobę. Pamiętaj jednak, aby w miarę możliwości ograniczyć liczbę spotkań. Bieżące sprawy załatwiaj przez telefon lub mailowo. Szkolenia oraz spotkania zespołów równie dobrze można przeprowadzać za pośrednictwem wideokonferencji.

Wydzielone stanowiska dla pracowników

Zgodnie z wymogami bezpiecznego dystansu, biurka powinny być rozmieszczone w odległości co najmniej 1,5 metra od siebie. Jeśli dotychczas Twoje biuro funkcjonowało w organizacji typu open space, niezbędna będzie zmiana. Pamiętaj o oszczędzaniu przestrzeni. Warto zrobić solidny remanent pomieszczeń i pozbyć się zbędnych szaf czy dekoracji. W ten sposób zyskasz kilka metrów powierzchni.

Sposobem na bezpieczną przestrzeń bez konieczności przemeblowania są wydzielone stanowiska dla pracowników. Wysokie ścianki, które niegdyś dzieliły biurka, dziś znowu są popularne. Warto również przeorganizować kontakty międzydziałowe. W jednym pomieszczeniu powinny przebywać wyłącznie osoby, które muszą ze sobą współpracować.

Boksy i budki akustyczne do pracy indywidualnej

Zamiast typowych biurek ze ściankami, warto postawić obudowane boksy, które oprócz bezpieczeństwa zapewniają również prywatność. Te tapicerowane sprawdzą się również w strefie relaksu.

Doskonałym rozwiązaniem na bezpieczną pracę są kabiny dźwiękoszczelne do biura. Ich podstawowym przeznaczeniem jest wykonywanie połączeń telefonicznych lub wideorozmów. Dzięki wygłuszającym ściankom użytkownik może w komfortowych warunkach skontaktować się z klientem albo poprowadzić ważne negocjacje. Dziś jednak coraz częściej wykorzystuje się kabiny także do indywidualnej pracy w skupieniu.

Pamiętaj, aby Twoja budka akustyczna była bezpieczna dla pracownika i zadbaj o regularną dezynfekcję.

Zadbaj o bezpieczeństwo i komfort pracowników!

Urządzenie biura podczas pandemii koronawirusa wymaga zastosowania szczególnych rozwiązań. W trosce o bezpieczeństwo pracowników zadbaj przede wszystkim o dystans oraz bezkontaktową organizację. Pamiętaj, że inwestycja w nowe udogodnienia nie musi być tymczasowa. Przykładem są kabiny dźwiękoszczelne do biura, które podniosą komfort pracy również po pandemii. Sprawdź na stronie available.pl, które budki najlepiej sprawdzą się w Twojej firmie.