Deep work – co to jest i jak możesz go zastosować w swojej pracy

Żyjemy w świecie, w którym człowiek atakowany jest przez przeróżne bodźce – od reklam wyskakujących na ekranie komputera, przez wiadomości od znajomych na czacie po zwykły ruch uliczny słyszany przez okna. Czy w tym całym rozgardiaszu możliwa jest efektywna praca? Okazuje się, że tak! A sposobem na to jest deep work. Poznaj założenia tej metody i sprawdź, jakie zalety może przynieść wprowadzenie jej w życiu zawodowym.

Jakie są najważniejsze zasady deep worku?

Osobą, która pierwszy raz przedstawiła światu innowacyjny deep work, jest Cal Newport w swojej książce „Praca głęboka” (ang. Deep Work). Autor nazywa ją kluczową metodą pracy w XXI wieku. Ludzie, którzy pracują zgodnie z jej zasadami, znajdują się na prostej drodze do osiągnięcia sukcesu.

Na czym właściwie polega deep work? W dużym skrócie oznacza to pracę w dużym skupieniu. Newport wiąże swoją myśl z przekonaniem, że najwartościowszymi zdolnościami w biznesie są: szybkie przyswajanie wiedzy oraz dostarczanie najwyższej jakości usług. Zatem głęboka praca w największym stopniu umożliwia wypracowanie tych umiejętności.

Nie istnieje jednak jedna odpowiedź na to, jak przestawić się na skoncentrowaną pracę. Nowa metoda wymaga bowiem dokonania zmian w różnych obszarach. Poznaj te najważniejsze.

organizacja pracy

Walka z cyfrowymi rozpraszaczami

Umiejętność skupienia uwagi na jednym zadaniu można wyćwiczyć. Wystarczy spojrzeć na dzieci, które z czasem wypracowują w sobie tę zdolność, co umożliwia im lepsze przyswajanie wiedzy.

Niestety największym wrogiem każdej pracy, zarówno tej manualnej, jak i umysłowej, są rozpraszacze. Może być to cokolwiek, co odwraca uwagę od docelowego zadania. Co ciekawe, najczęściej pracownicy sami tworzą atmosferę dekoncentracji.

To, co najczęściej rozprasza zwłaszcza w biurze, to internet. Prawdziwą zmorą jest nieustanne przeglądanie social mediów oraz prowadzenie rozmów w komunikatorach. Na szczęście istnieją aplikacje i programy, dzięki którym zablokujesz najbardziej rozpraszające strony w komputerze. 

Całkowite odcięcie się od przysłowiowego świata może wydawać się początkowo drastyczne, ale szybko zauważysz, jak wzrasta Twoja efektywność, gdy zaprzestaniesz ciągłego spoglądania na ekran smartfona.

Zaprzyjaźnij się z techniką pomodoro

Czas na konkrety. Dosłownie! Technika pomodoro to skuteczny sposób na uporządkowanie dnia. Stanowi odwrotność dla multitaskingu, a jednocześnie umożliwia wykonanie wielu zadań w odpowiednim czasie.

Sama nazwa pochodzi od minutnika w kształcie pomidora, którego używał autor techniki, Włoch Francesco Cirillo.

Cała filozofia pomodoro opiera się na kilku etapach. Na początku ustalasz listę zadań. Następnie ustawiasz budzik na dowolnym sprzęcie tak, aby zadzwonił za 25 minut. Odcinasz się od wszelkich rozpraszaczy i zaczynasz pracę. Gdy uruchomi się alarm, robisz 5 minut przerwy. Rozpoczynasz kolejną turę pomodoro. Po kilku sesjach zrób sobie dłuższy aktywny odpoczynek.

Tutaj również z pomocą przychodzą aplikacje i wtyczki do przeglądarek, które umożliwią Ci w wygodny sposób korzystanie z dobrodziejstw techniki pomodoro. 

walka z cyfrowymi rozpraszaczami

Deep work w biurze – jak znaleźć złoty środek?

Technika deep work wydaje się banalnie prosta… gdy pracujesz w domu lub masz osobny gabinet. Czy taki sposób wykonywania obowiązków sprawdzi się jednak w biurach typu open space? Jak się okazuje – tak! Wystarczy jedynie zadbać o odpowiednie zaplanowanie przestrzeni.

Doskonałym sposobem na odcięcie się od hałasu i rozpraszaczy jest biurowa budka telefoniczna. Wbrew pozorom takie urządzenie można wykorzystywać na wiele sposobów. Dzięki dźwiękoszczelnym ścianom odizolujesz się od innych, by skupić na swoich obowiązkach. Taka akustyczna budka świetnie sprawdzi się również podczas ważnych rozmów telefonicznych i połączeń online wymagających skupienia. 

Szukasz skupienia w biurze? Sprawdź nasze budki akustyczne!

Kolejne pokolenia pracowników coraz bardziej uzależnione są od świata cyfrowego. Może być to przyczyną poważnego spadku efektywności w wielu firmach. Deep work to propozycja techniki, która nie tylko usprawnia skuteczność w wykonywaniu obowiązków, ale i pomaga uporządkować dzień. We wdrożeniu pracy głębokiej w Twojej firmie przydadzą Ci się nowoczesne rozwiązania. Budki akustyczne od Available umożliwiają skupienie uwagi na tym, co ważne.