Czym jest work-life balance?

Praca zajmuje naprawdę sporą część naszego życia. Czy jednak zawsze sprawia ona satysfakcję? Czy poza siedzeniem w biurze spędzamy także czas z rodziną i bliskimi oraz poświęcamy się pasjom? Odpowiedź na te pytania można znaleźć, sprawdzając swój work-life balance. Co oznacza to pojęcie i w jaki sposób pracodawcy mogą pomóc w tym zakresie osobom zatrudnionym? Przeczytaj nasz artykuł!

Równowaga: jak ją rozumieć?

Zasadniczo termin ten można przetłumaczyć jako "równowaga pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym". Przyglądając się mu jednak lepiej, widzimy, że dosłownie to "równowaga pomiędzy pracą a życiem prywatnym". A przecież praca nie jest czymś odrębnym, lecz elementem układanki, jaką jest życie – i to niemałym! Warto zauważyć, że nie chodzi tu o sam czas, jaki spędzamy w domu, a jaki w biurze. Pojęcie to nie nakazuje nam pracować w określonych godzinach czy całkowicie zrezygnować z wszelkich dodatkowych możliwości zarobku. Nie narzuca też, ile godzin dziennie powinno się poświęcać sprawom zawodowym.

Równowaga ta to przede wszystkim stan, samopoczucie. Chodzi o takie działanie, w czasie którego będzie się czuło, że wszystko jest na swoim miejscu. Bywa tak, że trzeba więcej czasu poświęcić dzieciom lub odpoczynkowi. Innym razem z kolei przydałoby się więcej popracować. Warto sobie odpowiednio wyważać te dwa obszary i robić to na bieżąco. Dzięki temu ani praca, ani życie prywatne nie będą zaniedbane. W przeciwnym wypadku cena takich działań może być wysoka – począwszy od małej wydajności, poprzez kłopoty rodzinne, po poważne problemy zdrowotne. Znaczenie ma również efektywność działań, czyli dbanie o to, aby nie rozpraszać się niepotrzebnymi rzeczami w jej trakcie. Pozwoli to szybciej skończyć określone zadania, a tym samym oczyścić głowę z myśli, dotyczących np. ważnego projektu bądź wyzwania zawodowego.

Jak pracodawcy mogą dbać o work-life balance w firmie?

O zachowanie takiej równowagi każdy powinien dbać indywidualnie. W końcu każdy żyje inaczej, ma inne priorytety, inną sytuację osobistą. Jednak są takie obszary, w których biura mogą zadbać o swoich pracowników, ułatwiając im osiągnięcie work-life balance. Nowoczesne firmy:

  • oferują karty (np. MultiSport), pozwalające aktywnie spędzać czas po godzinach;
  • dostarczają pracownikom świeże owoce, przekąski i organizują w miejscu pracy stołówki ze smacznymi posiłkami;
  • umożliwiają odcięcie się choć na chwilę od zatłoczonego open space, ustawiając dla pracowników kabiny dźwiękoszczelne;
  • organizują pikniki i imprezy integracyjne, na które są zaproszone rodziny zatrudnionych osób;
  • umożliwiają pracę zdalną przez określoną ilość dni w miesiącu.

Wszystkie te działania sprawiają, że pracownik czuje się doceniony i chętniej przychodzi do biura. To z kolei przekłada się na wyższą efektywność.

Budki akustyczne a work-life balance

Co wspólnego z omawianą tutaj równowagą mają specjalne budki? Jak już wspominaliśmy, pozwalają one odciąć się  od zgiełku, panującego na otwartej przestrzeni biurowej. W Available mamy tego typu rozwiązanie dla firm! Jedną z nich jest kabina The Con. W jej wnętrzu zamontowano wygodne siedzisko oraz blat, ułatwiający np. na pracę z laptopem. Znajduje się tu również gniazdko, pozwalające podpiąć urządzenie do prądu. Budka jest wentylowana i oświetlona. W budce można też przeprowadzić poufną rozmowę telefoniczną w komfortoewy sposób ponieważ nie będzie ona słyszalna dla osób z zewnątrz.

Rozwiązania takie wdrożyło już wiele firm. Pracownicy cenią sobie możliwość aktywności w ciszy. Poprawia to wydajność i pozwala lepiej skoncentrować się na zadaniu. Inne osoby, widząc, że ktoś przebywa w budce, nie przeszkadzają. Miejsce to pozwala ponadto przeprowadzić rozmowę telefoniczną czy biznesowe spotkanie głosowe na komunikatorze bez zakłócania wykonywania obowiązków innym osobom w biurze. Wszystko dzięki temu, iż jest ono dźwiękoszczelne. Kolorystyka kabiny może zostać dopasowana do wystroju lokalu lub do firmowych barw. Warto postawić co najmniej kilka tego typu konstrukcji, aby pracownicy mogli swobodnie z nich korzystać. Przełoży się to na efektywność realizowanych zajęć, a zatrudnieni będą mniej zestresowani. To z kolei pozytywnie wpłynie równowagę w ich życiu.

Choć o work-life balance każdy musi zadbać osobiście, firmy mogą pomóc etatowcom w jej osiągnięciu. Dodatkowe benefity pozapracowe, ergonomiczne biura, praktyczne budki akustyczne. Wszystko to stanowi dobre wsparcie. Jeśli ciekawi Cię, jaka byłaby cena nowoczesnych kabin dla Twojej firmy, skontaktuj się z nami! Pomożemy Twoim pracownikom czerpać satysfakcję z wykonywanych zadań!