Czym jest i na czym polega outsourcing pracowników?

Jednym z coraz częściej wykorzystywanych narzędzi przez pracodawców, które pozwala zaoszczędzić pieniądze, jest tzw. outsourcing pracowników. W ciągu ostatnich lat to nowoczesne rozwiązanie stało się szczególnie atrakcyjne dla przedsiębiorstw, które zmagają się z brakiem odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów oraz niedostateczną liczbą pracowników. Sprawdź, na czym dokładnie polega outsourcing pracowników, a także przekonaj się, jakie są jego wady oraz zalety.

Outsourcing pracowników – czym właściwie jest?

Zanim przejdziemy do omówienia najważniejszych korzyści płynących z outsourcingu pracowniczego, warto na początek przybliżyć definicję tego zagadnienia. Przepisy prawa nie regulują kwestii związanych z tym pojęciem, przez które rozumie się wyodrębnienie określonych funkcji i zasad ze struktury organizacyjnej firmy oraz zlecenie ich podmiotowi zewnętrznemu. Niekiedy zdarza się, że w ramach outsourcingu jest podpisywana dodatkowa umowa, na której mocy pracodawca przekazuje, a podmiot oferujący outsourcing przejmuje pracowników zatrudnionych przy wykonawstwie określonych prac.

Na czym polega outsourcing pracowników

W ostatnich latach to nowoczesne rozwiązanie zyskało na znaczeniu w wielu krajach Europy, w tym także w Polsce. Na chwilę obecną na rynku znajduje się coraz więcej firm dysponujących wyspecjalizowanym personelem z rozmaitych dziedzin. Takiemu przedsiębiorstwu można powierzyć, chociażby:

  • rekrutację i selekcję pracowników,
  • zarządzanie zasobami ludzkimi,
  • przeszkolenie personelu z zasad BHP,
  • obsługę kadrowo-płacową itp.

Co jest największym wyzwaniem w outsourcingu pracowników?

Oczywiście kluczową rolę odgrywa komfort pracy oraz dbałość o satysfakcję zatrudnianych osób, zarówno tych, które pracują w firmie, jak i tych, którzy przychodzą z zewnątrz. Niezależnie od tego, w jakiej dziedzinie zdecydujemy się podjąć współpracę z firmą oferującą outsourcing, na pewno trzeba dołożyć wszelkich starań, aby „wynajęci” pracownicy mogli się poczuć w naszym zakładzie pracy w pełni komfortowo. Co możemy w tym celu zrobić? Na pewno warto skupić się na modernizacji stanowisk pracy, zainwestować w nowoczesne i solidne meble biurowe, ergonomiczne krzesła, biurka, stoły.

Równocześnie trzeba być świadomym, że same sprzęty to jeszcze nie wszystko. W dobie dynamicznego postępu technologicznego równie istotne znaczenie odgrywa kreatywna aranżacja pomieszczeń oraz narzędzia zwiększające produktywność, zwłaszcza w biurach działających na zasadach open space. Ile razy w takiej przestrzeni zdarza się, że pracownik musi szukać w ciągu dnia odpowiedniego miejsca do odbycia ważnej rozmowy służbowej przez telefon? W takiej sytuacji z pomocą może przyjść biurowa budka akustyczna The Box, pozwalając odciąć się od odgłosów pracy i gwaru rozmów, oferując idealne warunki do porozmawiania z kontrahentem czy skupienia się na istotnym projekcie. Tego typu kabiny dźwiękoszczelne do biura cechują się specjalnymi konstrukcjami tłumiącymi dźwięki, a dzięki temu, że są oferowane w wielu kolorach, bez trudu można dopasować ich design do aranżacji otoczenia. W ten prosty sposób można skutecznie zmodernizować powierzchnię biurową, zapewniając komfortową przestrzeń do pracy pracownikom, których „wynajmiemy” w ramach outsourcingu.

Korzyści z outsourcingu pracowników

Jakie korzyści niesie ze sobą outsourcing pracowników?

Ta innowacyjna metoda, która jest coraz bardziej popularna w wielu krajach na świecie, pozwala przede wszystkim na elastyczną regulację zatrudnienia, w zależności od konkretnych wymagań czy potrzeb. Spośród najważniejszych zalet outsourcingu pracowników można wymienić:

  • niższe koszty obsługi zespołu pracowniczego,
  • oszczędność czasu,
  • odciążenie w niektórych procesach np. związanych z rekrutacją,
  • elastyczność w obsadzaniu stanowisk.

Podsumowanie

Outsourcing pracowników jest rozwiązaniem, które w przyszłości prawdopodobnie będzie stawać się coraz popularniejsze. Pod względem finansowym jest on bardzo opłacalny, pozwalając zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale w wielu przypadkach także czas oraz nerwy. Przekazując część zadań w ręce wyspecjalizowanej firmy outsourcingowej, jako przedsiębiorcy możemy skupić się na rozwoju własnego biznesu i na tym, co naprawdę jest dla nas ważne.