Chill-out roomy i inne sposoby na relaks dla pracowników

Zastanawiasz się, jak wpłynąć na produktywność i kreatywność zatrudnianych osób? Wypróbowałeś już wiele metod, ale żadna nie przyniosła oczekiwanych korzyści? Jeśli tak, być może sekret tkwi w zapewnieniu balansu między pracą a regeneracją organizmu. Z poniższego artykułu dowiesz się, dlaczego odpoczynek dla pracownika ma tak ogromne znaczenie. Ponadto zaprezentujemy Ci kilka sposobów, dzięki którym skutecznie zadbasz o zdrowie i samopoczucie swojej kadry.

Zrelaksowany pracownik to wydajny pracownik

Jednym z niezbędnych elementów rozwoju jest odpoczynek. Nikt nie jest w stanie być kreatywnym przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Żaden organizm nie jest też przystosowany do wielogodzinnego działania bez przerwy. Co więcej, najlepsze pomysły zazwyczaj rodzą się w zrelaksowanych i wypoczętych umysłach. Nic więc dziwnego, że coraz większa liczba pracodawców inwestuje w tzw. biurowe pokoje relaksu, czyli chill-out roomy. Moda na tego rodzaju przestrzenie przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych. Początkowo stanowiły one luksus, jednak dzisiaj można się z nimi zetknąć w wielu międzynarodowych korporacjach. W specjalnie wydzielonych do tego celu pomieszczeniach znajdują się wygodne kanapy, miękkie pufy, a nawet fotele masujące pozwalające na chwilę wytchnienia. Wszystko po to, pracownicy mogli rozładować stres i napięcie związane z natłokiem obowiązków.

Chwila ciszy dla regeneracji

Do odpoczynku i zregenerowania sił potrzeba czegoś więcej niż tylko komfortowych mebli. Bardzo ważna jest także cisza. Rozmowy telefoniczne, stukot klawiatury czy odgłosy urządzeń biurowych są bardzo męczące i nie pozwalają na pełen relaks. Jeżeli chcesz zapewnić pracownikom idealną strefę do wyciszenia się, z pomocą przyjdzie Ci biurowa budka akustyczna. Tego rodzaju rozwiązanie pozwala skutecznie wytłumić wszelkie hałasy z zewnątrz, gwarantując prywatność i odpowiednie warunki do krótkiego wypoczynku. Kabiny dźwiękoszczelne do biura charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, dlatego z łatwością można je wkomponować w wystrój każdej przestrzeni. To, co najważniejsze jednak – pozwalają odciąć się od gwaru, który dekoncentruje i obniża wydajność w pracy.

A może przerwa na drzemkę?

Kolejnym sposobem na zapewnienie relaksu pracownikom jest wydzielenie pokoju snu. Jest to miejsce, w którym zatrudnione osoby mogą uciąć sobie kilkunastominutową drzemkę. By zaaranżować taką przestrzeń, wcale nie potrzeba wiele. Poza komfortową sofą przydatna jest relaksująca muzyka oraz subtelne oświetlenie. Ciekawym pomysłem jest także zastosowanie hamaków do wypoczynku. O „kawiarenkach snu” robi się coraz głośniej, gdyż w takie rozwiązania inwestują najwięksi giganci tacy jak Google czy Apple. Krótka przerwa na sen:

  • pozwala odzyskać produktywność i energię,
  • regeneruje organizm,
  • uspokaja i odpręża całe ciało,
  • jest pozytywnie odbierana przez pracowników.

Gry i zabawy: integracja, motywacja, ruch

Wspomniane już wyżej pokoje relaksu wcale nie muszą bazować wyłącznie na sprzętach umożliwiających wyciszenie czy niedługą drzemkę. Podczas gdy niektórzy wolny czas chętnie spędzają w komfortowym fotelu, są osoby, które wolą oderwać się od pracy w całkiem inny sposób. Dlatego w tego rodzaju przestrzeni może też pojawić się np. stół do bilarda, konsola do gier czy zdalnie sterowana kolejka elektryczna. Niektóre przedsiębiorstwa podsuwają pracownikom gry planszowe i karciane, które dodatkowo integrują zespół. Dobrym pomysłem może być też wyposażenie chill-out roomu w zieloną ścianę. Kontakt z roślinnością jest odprężający, a przy tym minimalizuje odczuwany stres. Pozytywnie wpływa na samopoczucie fizyczne i psychiczne.

Benefity pracownicze, które Ci się opłacą!

Chill-out roomy, pokoje snu oraz biurowe budki akustyczne to coraz popularniejsze sposoby na relaks dla pracowników. Pozwalają oderwać się na chwilę od zawodowych obowiązków, zapewniając dobre samopoczucie i podnosząc poziom energii. W rezultacie zespół ma większe zasoby kreatywności i chęci do działania. Warto też dodać, że takie rozwiązania mają korzystny wpływ na wizerunek firmy, podnosząc jej prestiż. Jeśli zatem w Twoim przedsiębiorstwie jeszcze nie ma wydzielonego miejsca do relaksu, najwyższy czas to zmienić. Korzyści, jakie osiągniesz, przełożą się na sukces całego przedsiębiorstwa.