CEO, CFO, ASAP – co oznaczają te skróty? Podpowiadamy! 

komunikacja-w-korpo

Korpomowa to specyficzny język używany przez pracowników wielkich firm. Jego charakterystyczna cecha to wykorzystanie angielskich wstawek i skrótów, które w znaczny sposób ułatwiają codzienną komunikację na różnych szczeblach. Podstawą korpomowy jest tytułowanie stanowisk kierowniczych i zarządu skrótami, które zaczerpnięte zostały z języka angielskiego. Jeśli zastanawiasz się, jak odpowiednio używać korpomowy oraz jakie są podstawowe zwroty i wyrażenia – poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę i niezbędne skróty. 

Korpomowa, slang pracowników „korpo”

Korpomowa to nic innego jak swoisty slang pracowników korporacji. Ten język jest niezbędnym elementem firm, które zatrudniają pracowników z różnych krajów. W wielu przypadkach jego jeden skrót lub słowo jest w stanie określić czynności, lub zachowania, na które w języku polskim potrzeba całego zdania. Głównym celem i założeniem wykorzystania tego rodzaju slangu jest dużo szybsza i bezproblemowa komunikacja oraz utrzymanie międzynarodowego poziomu biznesu. Charakteryzując korpomowę, należy zwrócić uwagę na to, że jest to rodzaj Ponglishu, wykorzystujący zlepek angielskiego słownictwa i polskiej gramatyki. Chociaż określenie korpomowa jest najpopularniejsze, to wielu językoznawców charakteryzuje ten slang jako profesjolekt – język wykorzystywany przez określoną grupę zawodową. 

Anglojęzyczne nazwy stanowisk

Najczęstszą formą wykorzystania korpomowy jest tytułowanie stanowisk kierowniczych i zarządu odpowiednimi skrótami. Ta czynność ułatwia działanie firm, które prowadzą międzynarodowe współprace. Wszystkie skróty dla kadry zarządzającej rozpoczynają się na literę C, która oznacza słowo „chief” – szef, a kończą na literę O, oznaczającą „officer”. Przykładem jest:

  • CEO – prezes zarządu, dyrektor generalny;

  • CIO – dyrektor działu IT, osoba, która zajmuje najwyższe stanowisko w dziale informatyki;

  • CFO – główny księgowy, dyrektor finansowy;

  • CSO – szef ochrony, osoba zajmująca najwyższe stanowisko związane z bezpieczeństwem w firmie;

  • COO – dyrektor operacyjny, osoba czuwająca nad wszystkimi operacjami związanymi z działaniem firmy;

  • CTO – osoba zajmująca najwyższe stanowisko w dziale technologii;

  • CMO – dyrektor marketingu, osoba odpowiedzialna za sprzedaż i reklamę.

Ponadto oprócz tytułowania zarządu, korpomowa obejmuje także nazwy innych stanowisk, takich jak Regionalny Dyrektor Sprzedaży (RSM), Kierownik ds. obsługi klienta (CSM) lub Kierownik działu kadr (HRM). Te skróty są podstawą, która pozwala na łatwe i szybkie rozpoznanie obowiązków i czynności wykonywanych przez konkretne osoby. W międzynarodowych firma te kwestie stają się niezbędnym elementem komunikacji zarówno pomiędzy pracownikami, jak i klientami. Ich znajomość umożliwia bezproblemowe wymiany e-maili zawierające istotne informacje.

korpomowa

Inne skróty i pojęcia, które warto znać

W dzisiejszych czasach znajomość języka angielskiego podczas pracy w korporacji to codzienność. Ze względu na to korpomowa i jej właściwe wykorzystanie nie stanowi problemów. Niezależnie od stanowiska i rodzaju obowiązków pewne określenia i skróty umożliwiają wygodną komunikację, a najczęściej wykorzystywane słowa korpomowy połączone z polską gramatyką to:

  • deadline – termin końcowy oddania projektu lub wykonania obowiązku;

  • feedback – informacja zwrotna lub ocena pracy;

  • milestone – kluczowy punkt projektu;

  • request – prośba lub zlecenie;

  • crunch time – nadgodziny;

  • case – projekt do wykonania;

  • brainstorm – burza mózgów;

  • ASAP – angielski skrót, który dosłownie oznacza „najszybciej, jak się da”;

  • FYI – skrót pojawiający się w e-mailach tłumaczony jako „dla twojej informacji”.

Postaw na budki Available dla pracowników „korpo” 

Praca na open space nie zawsze bywa komfortowa, szczególnie jeśli w zakres obowiązków wchodzi kontakt z kluczowym klientem. W tej sytuacji biurowa budka telefoniczna to idealne rozwiązanie, które umożliwia wygodne wykonanie telefonu i przeprowadzenie strategicznych rozmów. Jeśli zależy Ci na swobodnym wykonywaniu obowiązków swoich pracowników – poznaj nowoczesne budki telefoniczne Available, które wpasują się w nowoczesne wnętrze każdego biura. Na naszej stronie znajdziesz przykładowe projekty i realizacje.