Biura coworkingowe w Częstochowie – które wybrać?

Coraz więcej osób rezygnuje z etatu po to, aby zacząć pracować na swoim. Freelancerów z różnych dziedzin przybywa. Są wśród nich programiści, copywriterzy, fotografowie, graficy i ci, prowadzący biznes wyłącznie online. Czy takie osoby zawsze mają swoje domowe biuro? Niekoniecznie! Bywa, że korzystają one z oferty biur coworkingowych. Nie brakuje kilku takich miejsc również w Częstochowie. Żyjesz w tym mieście i rozważasz pracę na własny rachunek? Jest to zatem przydatna dla Ciebie wiedza. Sprawdź, gdzie konkretnie znajdziesz przestrzenie coworkingowe!

Słowem wprowadzenia: czym jest coworking?

Na początku przypomnijmy, co tak naprawdę oznacza to pojęcie i jaka idea za nim stoi. Otóż biura te powstały po to, aby osoby, wykonujące pracę kreatywną lub działające zdalnie, mogły wygodnie i w skupieniu prowadzić swój biznes. W miejscu takim można wykupić pakiet na cały miesiąc, na wybrane dni czy po prostu przyjść, kiedy zajdzie taka potrzeba. Abonament daje jednak gwarancję, że będzie czekało na Ciebie puste biurko. Dodatkowo w przestrzeni coworkingowej często można korzystać z:

  • wliczonego w cenę dostępu do Internetu,
  • darmowych napojów,
  • osobnej szafki,
  • pozwalającej popracować w skupieniu kabiny akustycznej,
  • sprzętu do kserowania oraz drukowania,
  • dodatkowych udogodnień w postaci salki rozrywki (np. z piłkarzykami i kanapą).

Ponadto niekiedy możliwe jest skorzystanie z wirtualnego adresu, czyli podania lokalizacji biura coworkingowego jako adresu firmowego.

Biurowe przestrzenie w Częstochowie

Tego typu miejsca są zazwyczaj tworzone w centrach miast. Pozwala to na dogodny dojazd z wielu dzielnic i rejonów, chociażby komunikacją miejską. Częstochowa ma na tę chwilę kilka coworkingów. Oto one!

  • Biuro przy al. Kościuszki (całodobowe)
    • Oferuje ono kilka pakietów cenowych, w zależności od liczby dni w miesiącu, w których chce się mieć biurko do dyspozycji. Na miejscu można korzystać m.in. z sali spotkań (w cenie lub za dopłatą, zależnie od wybranego pakietu), nielimitowanych ciepłych napojów, drukarki i sieci wi-fi. W tej lokalizacji dostępnych jest 10 stanowisk pracy, więc atmosfera jest raczej kameralna.
  • Biznes Zone Częstochowa przy ul. Jasnogórskiej (całodobowe)
    • Miejsce z dostępem do własnej szafki, herbaty i kawy bez limitu oraz z adresem wirtualnym, zawartym w cenie abonamentu. Biuro jest sprzątane co tydzień. W razie potrzeby można również wykupić tu własne miejsce parkingowe i mieć gwarancję, że będzie gdzie się zatrzymać własnym autem.
  • strefakarier.pl z przestrzeniami biurowymi przy ul. B. Joselewicza i przy placu Daszyńskiego
    • Firma, która organizuje rozmaite kursy i udostępnia do tego miejsce, oferuje także przestrzeń do coworkingu. Standardowo dla klientów dostępny jest Internet, dodatkowy sprzęt (ekspresy do kawy oraz drukarki), a także sale konferencyjne.
  • Coworking 'Twój StartUp'
    • Prowadzony przez fundację, działający w kilku miastach. Oferuje trzy typy abonamentów oraz pakiet czasowy. W droższych opcjach wliczony jest dostęp do sali konferencyjnej. Miejsca można rezerwować zdalnie.
  • Coworking, proponowany przez osobę z agencji pracy
    • W tym przypadku, w celu skorzystania z przestrzeni biurowej, trzeba kontaktować się bezpośrednio z konkretną osobą. To dobra opcja dla osób, szukających biura na wynajem czasowy – w trakcie podróży służbowych czy do zorganizowania szkoleń w wybranych terminach.

Integracja a praca w ciszy: jak to pogodzić?

Osoby pracujące na swoim często mają dylemat: z jednej strony ciągnie ich do ludzi i do nawiązywania relacji biznesowych, z drugiej zaś szukają przestrzeni do spokojnej pracy. Co z tym zrobić? Dobrym rozwiązaniem są coworkingi z dostępem do budek dźwiękoszczelnych. W razie, gdy obecność innych osób dookoła staje się męcząca, można skorzystać z takiej kabiny. Jest w niej gniazdko, komfortowe siedzisko i blat, pozwalający wygodnie pracować. Nie brakuje też wentylacji i oświetlenia. To miejsce idealne do tego, aby ukończyć ważne zlecenie albo pomyśleć nad nowym projektem biznesowym!

Budki akustyczne do biura coworkingowego, takie jak chociażby przeszklona z dwóch stron The Hauz, na pewno są cenionym i przydatnym elementem aranżacji przestrzeni do pracy. Freelancerzy doceniają ich zalety i chętnie z nich korzystają. Może i ty znajdziesz biuro, w którym będzie dało się pracować w podobnej kabinie?