Bezstresowe zwolnienie pracownika – jak profesjonalnie przekazać trudną informację?

rozmowa-z-pracownikiem

Jednym z obowiązków każdego pracodawcy bywa zwolnienie osób zatrudnionych w jego firmie. Jest to chwila przykra zarówno dla niego, jak i dla zwalnianego pracownika. Jak przeprowadzić tę trudną rozmowę w sposób profesjonalny, aby nie pogłębiać jeszcze stresu, jaki odczuwa w tym momencie osoba otrzymująca wypowiedzenie? Przedstawiamy garść praktycznych porad – dowiedz się, jak najlepiej przygotować się do tej sytuacji i jak pomóc w niej może budka akustyczna. 

Zwolnienie pracownika – jak przeprowadzić rozmowę?

Wypowiedzenie komuś umowy to nieprzyjemny moment, a sama rozmowa powinna być przeprowadzona w sposób profesjonalny i możliwie komfortowy i spokojny. W miarę możliwości powinieneś unikać się wyrażania gwałtownych emocji. Przeprowadź całą konfrontację szybko i sprawnie, by uniknąć przedłużania tej stresującej sytuacji. W trakcie ustalcie wspólnie wszystkie formalności związane z zakończeniem pracy, na przykład kwestię rodzaju wypowiedzenia czy niewykorzystanego urlopu.

Postaraj się utrzymać całość spotkania w spokojnej, przyjaznej atmosferze, by nie zwiększyć stresu obu zaangażowanych stron i dąż do wzajemnego porozumienia. Zachowanie pracodawcy w takim momencie świadczy bowiem o jego klasie. Na miejsce spotkania z pracownikiem korzystnie jest wybrać przestrzeń cichą i dyskretną, na przykład budkę akustyczną, gdzie nikt nie zakłóci przebiegu dyskusji.

Przemyśl swoją decyzję

Czasami decyzja o zwolnieniu pracownika podejmowana jest pod wpływem chwili i gwałtownych emocji, na przykład, gdy osoba zatrudniona zaniedbała jakiś ważny projekt czy popełniła brzemienny w konsekwencje błąd. W takim momencie warto jednak poświęcić chwilę na uspokojenie się i przemyślenie takiej decyzji. Pomóc w tym może chwila samotności, na przykład spędzona w budce akustycznej, gdzie możesz na spokojnie rozważyć sytuację i zdecydować, czy pracownik zasługuje na kolejną szansę. 

Dlaczego warto na spokojnie zastanowić się nad tą decyzją? Każdemu człowiekowi zdarzają się pomyłki, a dana osoba poza tym może być solidnym, wartościowym pracownikiem. Może jako przełożony powinieneś porozmawiać z nią i ustalić, co wpłynęło na jej problemy w pracy – czy na przykład nie boryka się ona z jakimiś trudnościami w życiu prywatnym lub z wypaleniem zawodowym? A może podupadła ostatnio na zdrowiu i potrzebuje wypoczynku?

Przygotuj się do spotkania

Jeśli jednak decyzja o zwolnieniu pracownika została już podjęta, to przed zorganizowaniem spotkania, w trakcie którego dojdzie do przekazania mu tej informacji, przygotuj się i spróbuj przewidzieć, jak może się ono potoczyć. Przemyśl jeszcze raz swoje argumenty – powody zwolnienia mogą być różne, czasami leżą one po stronie samej osoby zatrudnionej, a czasami spowodowane są one sytuacją w firmie. Do najpopularniejszych przyczyn zwolnienia należą:

  • utrata zaufania wobec pracownika,

  • niestaranne wywiązywanie się przez niego z obowiązków,

  • likwidacja danego stanowiska pracy,

  • nieumiejętność współpracy z zespołem,

  • nieprzestrzeganie obowiązujących w firmie zasad, 

  • restrukturyzacja lub problemy finansowe w firmie.

Przed zaplanowaniem takiej rozmowy przygotuj także bezpieczną przestrzeń do jej odbycia. Może być to na przykład budka akustyczna, która zapewni spokój oraz dyskrecję. 

wypowiedzenie-umowy

Jak poradzić sobie z emocjami?

Zwolnienie pracownika może skutkować pojawieniem się wielu nieprzyjemnych emocji, zarówno po stronie pracodawcy, jak i osoby, która dowiaduje się, że traci swoje źródło utrzymania. Taka sytuacja powoduje silny stres, dlatego przed zainicjowaniem jej upewnij się o słuszności powziętej decyzji. Najlepiej spisz wcześniej na kartce wszystkie argumenty, które przemawiają za zwolnieniem pracownika, wtedy łatwiej będzie Ci zachować spokój. Całą rozmowę powinieneś także zakończyć jak najszybciej, by nie zwiększać cierpienia odczuwanego przez odprawionego podwładnego. 

Trudna rozmowa? Postaw na budkę Available

Jeżeli wiesz, że czeka Cię trudna rozmowa – na przykład zwolnienie kogoś – to przygotuj się do niej. Wybierz cichą, dyskretną przestrzeń, w której zewnętrzne czynniki nie będą zakłócać przebiegu spotkania. Takim miejscem jest nasza budka akustyczna, która zapewnia spokój i tworzy zamkniętą przestrzeń, do której nie dociera żaden hałas. Masz dzięki niej również pewność, że treść Twojej rozmowy z pracownikiem nie dotrze do innych osób zatrudnionych w firmie.